Bugün, 22 Temmuz 2024 Pazartesi
 • BIST 100

  11169,43%0,12
 • DOLAR

  32,93% -0,32
 • EURO

  35,87% -0,18
 • GRAM ALTIN

  2529,06% -0,84
 • Ç. ALTIN

  4116,11% -0,70

BAKIM MERKEZİNDE 30 HAYVANIN ÖLDÜRÜLMESİ İDDİASI MECLİS’TE

BAKIM MERKEZİNDE 30 HAYVANIN ÖLDÜRÜLMESİ İDDİASI MECLİS’TE

SİYASET 11.09.2023 13:17:09 0
BAKIM MERKEZİNDE 30 HAYVANIN ÖLDÜRÜLMESİ İDDİASI MECLİS’TE
BAKIM MERKEZİNDE 30 HAYVANIN ÖLDÜRÜLMESİ İDDİASI MECLİS’TE Sivas-Erzincan karayolu üzerinde bulunan Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilite Merkezi’nde sağlıklı 30 sokak hayvanının önce uyutulduğu, daha sonra hayvanların yüksek dozda zehir verilerek katledildiği öne sürüldü. İddianın sahibi hayvanseverler suç duyurusunda bulunurken, CHP Sivas Milletvekili Parti Meclisi Üyesi Karasu konuyu TBMM gündemine taşıdı ve vahim olayı Tarım ve Orman Bakanı’na Yumaklı’ya sordu. Karasu, “Zehirlenen hayvanlar, onları zehirleyenler ve olayla ilgili herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır? Yapılmış ise içeriği ve soncu nedir?” dedi.   CHP Sivas Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ulaş Karasu, Sivas Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilite Merkezi’nde sağlıklı 30 sokak hayvanının yüksek dozda zehir verilerek öldürüldüğü iddiasını TBMM gündemine taşıdı. Karasu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya “Olay doğru mudur? Doğru ise zehirlenen hayvanlar, onları zehirleyenler ve olayla ilgili herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır? Yapılmış ise içeriği ve soncu nedir?” diye sordu. Sivas-Erzincan karayolu üzerinde bulunan Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilite Merkezi’nde 7 Eylül’de sabah saatlerinde 30 sokak hayvanının önce uyutulduğu, daha sonra yüksek dozda zehir verilerek katledildiği öne sürüldü. Kameraların çalışmadığı belirtilen barınağa giden hayvanseverlerin geleceğini haber alan görevlilerin, hayvanları önce gömdükleri daha sonra olay yerinden apar topar kaldırdıkları iddia edildi. Bütün hayvanların yaşama hakkına sahip olduğunu vurgulayan Karasu, vahim iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Hayvanların içinde yaşadığımız toplumun bir unsuru olduğunu ve herkesin hukuk devletinin sınırları içinde yasalara uyma zorunluğu bulunduğunu hatırlatan Karasu, “Neredeyse her gün hayvanlara yönelik eziyet ve işkence ile ilgili iddialar basına, sosyal medyaya ve kamuoyuna yansımaktadır. Bunun son örneğini de ne yazık ki Sivas’ta yaşadık” diyen Karasu, önergesinde “Bakıma muhtaç ya da saldırganlık gösteren hayvanlar olduğunda rehabilitasyonu için gerekli yardımın yapılmasını sağlamak da ilgili kamu kurumlarının görevleri arasındadır. Yerel yönetimlerin, gönüllü kişi ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde sahipsiz ve bakıma muhtaç olanlarının korunması için hayvan bakımevleri, hastaneler, rehabilitasyon merkezleri gibi tesisler kurması, onların bakım ve tedavilerini sağlamaları günümüzde büyük önem taşımaktadır. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası’nın 6. maddesinde belirtildiği şekilde, yasanın çıkış sebebi ve temel amacına uygun olarak, belediyelerin sokak hayvanlarını ‘aşılayıp kısırlaştırdıktan sonra buldukları yere bırakmaları’ esastır ve bu madde yürürlüktedir” dedi. BAKAN’A 11 SORU Karasu, Bakan Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergesinde şu sorulara yanıt verilmesini talep etti:  
 • “Önergeye konu olan barınakta önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle kaç hayvan bulunmaktadır? Kaç personel görev yapmaktadır? İddia edildiği gibi barınağın kameraları bozuk mudur?
 
 • Önergeye konu olan ve hayvanların “salgın” olduğu gerekçesiyle önce uyutulduğu ardından yüksek dozda zehir verilerek öldürüldüğü iddiası doğu mudur? Sivas’ta belirtilen tarih itibariyle hayvanlar arasında herhangi bir salgın hastalık bulunmakta mıdır?
 
 • Sivas ve özelde ilçelerinde sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanlar nasıl toplanmakta ve korunması, bakım, rehabilitasyon, aşılama ve kısırlaştırma gibi faaliyetleri nasıl sağlanmaktadır? Son 1 yıl içinde Sivas’ta kaç hayvan benzer işlemlerden geçirilmiştir?
 
 • 5199 sayılı Kanun’un 6’ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanununda öngörülen durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır” hükmü uyarınca son 1 yıl içinde özelde Sivas gösterilmek üzere ülke genelinde kaç hayvan itlaf edilmiştir?”
İL HAYVAN KORUMA KURULU TOPLANACAK MI 5199 sayılı kanunda belirtildiği üzere her ilde İl Hayvanları Koruma Kurulu oluşturma zorunluluğu bulunduğunu da önergesinde hatırlatan Karasu, “Sivas’ta bu kurul bu yıl içinde kaç kez ve en son ne zaman toplanmıştır? Önergeye konu olayla ilgili olarak toplanacak mıdır?” diye sordu.  Karasu’nun yanıt aradığı diğer sorular ise şöyle:
 • Önergeye konu zehirlenen hayvanlar, onları zehirleyenler ve olayla ilgili herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır? Yapılmış ise içeriği ve soncu nedir?
 
 • Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle ülkemizdeki kaç belediyede kaç adet hayvan barınağı bulunmakta, bu barınaklarda kaç adet hayvan bakım altında tutulmaktadır?
 
 • 2022 ve 2023 her bir yıl ve il ayrı gösterilmek üzere önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde; hayvanlara uygun davranmayan kaç kişiye ceza uygulanmış kaç kişiye idari para cezası kesilmiştir?
 
 • Her bir il ayrı gösterilmek üzere, 2023 yılında kaç sokak hayvanının tedavisi yapılmış ve doğal ortama bırakılmıştır?
 
 • Bakanlığınızın hayvan sevgisini artırmak üzere yaptığı çalışmalar nelerdir? Yapacağı yeni proje ya da projeler var mıdır var ise içeriği nedir?
 
 • Kent kimliğinin bir parçası olarak uzun yıllardır varlığını sürdüren sokak hayvanlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Avrupa’da nasıl çözüme kavuşturulduysa aynı uygulamaları hayata geçireceğiz. Sokaklarımızı güvenli hale getirmek görevimiz” sözlerinin ardından, bu konuda yapılan yasal düzenleme çalışması bulunmakta mıdır? Bulunuyor ise hangi aşamadadır? Bakanlığınız bu konuda Baroların Hayvan Hakları Kurulları ve/veya hayvan hakları savunusu olan sivil toplum kuruluşlarının önerilerini almış mıdır?”
 • TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim YUMAKLI tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim.     Ulaş KARASU Sivas Milletvekili   Bütün hayvanlar eşit doğarlar ve yaşama hakkına sahiptir. Hayvanlar içinde yaşadığımız toplumun bir unsurudur ve herkesin hukuk devletinin sınırları içinde yasalara uyma zorunluğu bulunmaktadır. Hayvanlara yönelik eziyet ve işkence ile ilgili iddialar, hemen hemen her gün basına, sosyal medyaya ve kamuoyuna yansımaktadır. Son olarak seçim bölgem olan Sivas’ta Erzincan karayolu üzerinde bulunan Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilite Merkezi’nde 07.09.2023 tarihinde 30 köpeğin yüksek dozda zehir verilerek öldürüldüğü iddia edilmektedir. Sivas Hayvanları Koruma Derneği üyeleri ve hayvan severler tarafından dile getirilen bu iddia basına da yansımıştır. Hayvanseverler, olayın ardından rehabilite merkezine gitmiş ve “Sağlıkçılar kafeslere girdi, iğneleri yaptılar ve hayvanlar patır patır yere düştü. Bu hayvanların tamamı sağlıklıydı” açıklamasını yapmışlardır. Hayvanların öldürüldükten sonra gömüldükleri ancak, hayvanların gömüldükleri yere gitmek isteyen hayvanseverlerin geleceğini haber almaları üzerine apar topar topraktan çıkarıldıkları ve başka yere götürüldükleri öne sürülmekle birlikte, rehabilite merkezindeki kameraların da üç haftadır çalışmadığı iddialar arasındadır. Sahipsiz hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için her türlü önlem alınmalı, hiçbir maddi kazanç ve menfaat amacı gözetilmeden, sadece insani, vicdani ve yasal sorumluluklarla korunması esas olmalıdır. Bakıma muhtaç ya da saldırganlık gösteren hayvanlar olduğunda rehabilitasyonu için gerekli yardımın yapılmasını sağlamak da ilgili kamu kurumlarının görevleri arasındadır. Yerel yönetimlerin, gönüllü kişi ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde sahipsiz ve bakıma muhtaç olanlarının korunması için hayvan bakımevleri, hastaneler, rehabilitasyon merkezleri gibi tesisler kurması, onların bakım ve tedavilerini sağlamaları günümüzde büyük önem taşımaktadır. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası’nın 6. maddesinde belirtildiği şekilde, yasanın çıkış sebebi ve temel amacına uygun olarak, belediyelerin sokak hayvanlarını “aşılayıp kısırlaştırdıktan sonra buldukları yere bırakmaları” esastır ve bu madde yürürlüktedir. Bu çerçevede;
  1. Önergeye konu olan barınakta önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle kaç hayvan bulunmaktadır? Kaç personel görev yapmaktadır? İddia edildiği gibi barınağın kameraları bozuk mudur?
   
  1. Önergeye de konu olan ve hayvanların “salgın” olduğu gerekçesiyle önce uyutulduğu ardından zehirlenerek öldürüldüğü iddiası doğu mudur? Sivas’ta belirtilen tarih itibariyle hayvanlar arasında herhangi bir salgın hastalık bulunmakta mıdır?
   
  1. Sivas ve özelde ilçelerinde sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanlar nasıl toplanmakta ve korunması, bakım, rehabilitasyon, aşılama ve kısırlaştırma gibi faaliyetleri nasıl sağlanmaktadır? Son 1 yıl içinde Sivas’ta kaç hayvan benzer işlemlerden geçirilmiştir?
   
  1. 5199 sayılı Kanun’un 6’ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanununda öngörülen durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır” hükmü uyarınca son 1 yıl içinde özelde Sivas gösterilmek üzere ülke genelinde kaç hayvan itlaf edilmiştir?
   
  1. 5199 sayılı kanunda belirtildiği üzere her ilde İl Hayvanları Koruma Kurulu oluşturma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu hüküm doğrultusunda kaç ilde bu kurul oluşturulmuş, Sivas’ta bu kurul bu yıl içinde kaç kez ve en son ne zaman toplanmıştır? Önergeye konu olayla ilgili olarak toplanacak mıdır?
   
  1. Önergeye konu zehirlenen hayvanlar, onları zehirleyenler ve olayla ilgili herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır? Yapılmış ise içeriği ve soncu nedir?
   
  1. Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle ülkemizdeki kaç belediyede kaç adet hayvan barınağı bulunmakta, bu barınaklarda kaç adet hayvan bakım altında tutulmaktadır?
   
  1. 2022 ve 2023 her bir yıl ve il ayrı gösterilmek üzere önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde; hayvanlara uygun davranmayan kaç kişiye ceza uygulanmış kaç kişiye idari para cezası kesilmiştir?
   
  1. Her bir il ayrı gösterilmek üzere, 2023 yılında kaç sokak hayvanının tedavisi yapılmış ve doğal ortama bırakılmıştır?
   
  1. Bakanlığınızın hayvan sevgisini artırmak üzere yaptığı çalışmalar nelerdir? Yapacağı yeni proje ya da projeler var mıdır var ise içeriği nedir?
   
  1. Kent kimliğinin bir parçası olarak uzun yıllardır varlığını sürdüren sokak hayvanlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Avrupa’da nasıl çözüme kavuşturulduysa aynı uygulamaları hayata geçireceğiz. Sokaklarımızı güvenli hale getirmek görevimiz” sözlerinin ardından, bu konuda yapılan yasal düzenleme çalışması bulunmakta mıdır? Bulunuyor ise hangi aşamadadır? Bakanlığınız bu konuda Baroların Hayvan Hakları Kurulları ve/veya hayvan hakları savunusu olan sivil toplum kuruluşlarının önerilerini almış mıdır?
   

Haber Editörü

Hakan Dikmen 1

hakandikmen30@gmail.com

TÜBİTAK 'Gökyüzü Gözlemi'ni Bursa Uludağ'dan yapacak

16 ilde 73 FETÖ'cüye Kıskaç!

Hentbolda erkeklerde yeni sezon fikstürü belli oldu

Gıda işletmelerinde karekod hayata geçti

Çanakkale'de deprem!

Uçuşa elverişlilik sertifikasyonu çalışma grupları oluşturuldu

Nilüfer Tahtalı’da iki kaçak yapıya daha balyoz

Deprem bölgesi Malatya'da dolu dolu festival

Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak... Açılış 10 Ağustos'ta

Nilüfer'de kaçak yapıya geçit yok

Veteriner Yıldız uyardı: 'Aşırı sıcaklar böcek çoğalmasına neden oluyor'

Konya'da aileler Hafızlık Hazırlık Programı’nı yakından tanıdı

Mudanya'da su kesintisi

Bursa Karacabey'de can dostlarımız bize emanet

2024-25 Hentbol Sezonu Kadınlar ve Erkekler Süper Ligleri fikstürü çekildi

Kocaeli Çayırova'daki Sporcu Fabrikası’na yakın mercek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bulgaristan'a 'geçmiş olsun' mesajı

İnegöl'de istihdama katkı sürüyor

Süleyman Arif Emre kabri başında dualarla anıldı - Videolu Haber

Dünya Şampiyonası’nda Sakarya rüzgârı

Kıyılar Halkındır İnisiyatifi Ölüdeniz’den seslendi

Bursa Büyükşehir'de stajyerler oryantasyon eğitiminde

Dolar ve Euro yeni haftaya düşüşle başladı

Manisa BBSK’lı karateciler Gemlik’te 16 madalya kazandı

Başkan Alemdar, Söğütlü’de beklenen haberi paylaştı

Başkan Büyükgöz, Gebzeli minikleri piknikte ağırladı

Altında yükseliş kaçınılmaz

Osmangazi’nin köylerinde şenlik sürüyor

Malatya Tepeköy'e 8 bin metrelik kanalizasyon hattı

Yazar Yetkin Albert’ten iki yeni kitap

Yükleniyor

Haberi Sesli Oku

Vali Çiftçi’nin Mobilyacı misafirleri vardı

“Alo 174 Gıda Hattı” ile 7/24 gıda kontrolümüzde

Vali Çiftçi halkın içinde halk ile beraber, bu defa aşure dağıttı…

Bu çocuklardan nasıl başarı bekleyebilirsiniz ki?

Oltu’ya hiç böyle yağmur yağmamıştı

Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi sel haftası boyunca çizmelerini hiç çıkarmadı

15 Temmuz, milletimizin bağımsızlık ve demokrasi uğruna verdiği mücadelenin simgesidir

Âsım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek

Bu gecenin idrakine erememek kaybımız olur

Belli ki 15 Temmuzun sorularını çalamamışsınız!

Üniversite tercihi yapacaklara Bursa Osmangazi'den destek

İHL'li öğrenciler Güney Kore'de dünya şampiyonu oldu

Üniversite tercihinde 18 önemli kriter!

KAYMEK Gençlik Merkezleri’nden YKS’de “Büyük” başarı

LGS tercih sonuçları bugün açıklanıyor

'Tematik Tarım'a 6 il daha eklendi

Konya'dan tercih aşamasındaki gençlere açık davet

Yapay Zekâ Yıldızları'nda 'çoklu düşünce' sistemi

İnegöl'de öğrencilere ücretsiz üniversite tercih danışmanlığı verilecek

MEB'den Kordsa ile 'mesleki eğitim' iş birliği

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR