Bugün, 11 Aralık 2023 Pazartesi
 • BIST 100

  7913,76%-0,82
 • DOLAR

  28,98% -0,05
 • EURO

  31,24% 0,04
 • GRAM ALTIN

  1859,54% -0,38
 • Ç. ALTIN

  3058,62% -0,38

Avrupa Konseyi, gazeteci güvenliği kampanyası başlatıyor: “Gazeteciler önemlidir”

Avrupa Konseyi, gazeteci güvenliği kampanyası başlatıyor: “Gazeteciler önemlidir”

DÜNYA 27.09.2023 08:14:42 0
Avrupa Konseyi, gazeteci güvenliği kampanyası başlatıyor: “Gazeteciler önemlidir”

Avrupa Konseyi, Riga Medya Özgürlüğü Konferansı'nda gazetecilerin güvenliği için, tüm Avrupa’da, “Gazeteciler Önemlidir” temasıyla 2027 yılına kadar sürecek olan geniş kapsamlı bir kampanya başlatıyor

Avrupa Konseyi, gazeteci güvenliği kampanyası başlatıyor: “Gazeteciler önemlidir”
Avrupa’da, “Gazeteciler Önemlidir” temalı Avrupa Konseyi kampanyası “Gazeteciler Önemlidir” temasıyla 2027 yılına kadar sürecek.

Avrupa Konseyi, Riga Medya Özgürlüğü Konferansı'nda gazetecilerin güvenliği için, tüm Avrupa’da, “Gazeteciler Önemlidir” temasıyla 2027 yılına kadar sürecek olan geniş kapsamlı bir kampanya başlatıyor.

Konsey kampanyayı, 5-6 Ekim’de Riga’da, “Kalem kılıçtan keskin midir?” temasıyla yapılacak konferansta tanıtacak. Avrupa Konseyi’nin kampanyası kıta çapında düzenlenecek.

Türkiye de dahil 46 ülkenin tamamının dahil olacağı kampanya “Gazeteciler Önemlidir” temasıyla yapılacak ve 2027 yılına kadar sürecek.

Kampanya, gazeteciliğin korunması ve bilgiye erişim hakkı ilkelerinden hareketle; devletleri, gazetecilerin güvenliğini sağlamaya yönelik planlar ve ulusal mekanizmalar oluşturmaya teşvik ederek daha güvenli, bağımsız ve çoğulcu bir medya ortamının önünü açmayı ve dolayısıyla gazetecilerin güvenliğini sağlamayı amaçlıyor.

“Kalem kılıçtan keskin midir?” temalı Riga Konferansı, Letonya Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Ombudsmanlık Dairesi tarafından Avrupa Konseyi işbirliğiyle düzenleniyor.

İfade özgürlüğü ve gazetecilerin güvenliğine yönelik mevcut zorluklara değinmek amacıyla yapılacak konferans, gazeteciliğin korunmasını ve gazetecilerin güvenliğini güçlendirmek için hükümet temsilcilerini, arabulucuları, medya özgürlüğünü korumaya dahil olan uluslararası kuruluşları, Gazetecileri Koruma Platformu’na mensup medya özgürlüğünü savunan STK'lar da dahil olmak üzere gazetecilerin meslek birliklerini biraraya getirecek.

Proje neyi kapsıyor?

VOA Türkçe’nin Avrupa Konseyi kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Kampanyanın temel amacı; gazetecilerin ve diğer medya aktörlerinin güvenliğini etkili bir şekilde arttırmak ve Avrupa Konseyi'ne üye devletlerde ve Avrupa'da güvenli, özgür, çoğulcu ve sorumlu gazetecilik için uygun bir ortam sağlamak.

Avrupa Konseyi, 2027 yılına kadar, etkin bir şekilde, üye ülkeleri, kampanyayı ulusal bağlama aktarmaya teşvik etmek için seferber olacak, her üyenin ulusal düzeyde “kararlı ve etkili” çabasını geliştirmek için 46 üye ülkeyle ilgili ayrı ayrı 'ulusal bölüm' raporu hazırlanacak.

İhtiyaçların belirlenmesi ve kapsamlı strateji ve önlemlerin tasarlanması amacıyla, Ulusal Eylem Planı'nın geliştirilmesi ve uygulanmasının ön koşulu olarak, gazetecilerin güvenliğinin korunmasına yönelik Ulusal Komiteler (NC) oluşturulacak.

Avrupa Konseyi, üye devletler, ilgili kurumlar ve örgütlerden oluşacak bu komitelerle, kampanyanın etkisini en üst düzeye çıkarmak için hem Avrupa Konseyi hem de üye ülkelerin kendi aralarında koordinasyonu sağlanacak.

Ulusal komiteler arasında, kampanyanın hedeflerine ulaşmak için ulusal düzeyde gerçekleştirilen somut girişimler hakkında bilgi paylaşımı sağlanacak ve aynı zamanda Avrupa düzeyinde gerçekleşen değişimlerin sonuçları hakkında ilgili ulusal komiteler bilgilendirilecek. Ulusal komiteler, kampanya yönetim yapılarıyla sürekli diyalog halinde olacak.

Ulusal Komite’nin belirleyeceği kişiler, bu rolü üstlenirken, kendi ulusal mevzuatına ve ilgili uluslararası yükümlülüklere uygun hareket edecek. Gazetecilerin güvenliğini korumaktan sorumlu ulusal kurum ve kuruluşların yanı sıra, gazeteci birlikleri ve diğer medya organlarıyla koordinasyon içinde olacak.

Avrupa Konseyi, kampanyanın başlatılması ve koordine edilmesi, ulusal komitelerin yıllık toplantılarının düzenlenmesi, varsa komitelerle tüm ilgili paydaşlar arasındaki bilgi alışverişinin ve diyaloğun kolaylaştırılmasından sorumlu olacak.

Riga Medya Özgürlüğü Konferansı

Riga’da 5 Ekim'de kampanya sunumunun ardından, Maltalı gazeteci Daphne Caruana Galizia'nın 16 Ekim 2017'de (ölümünün altıncı yıldönümüne birkaç gün kala) suikasta uğramasını konu alan “Havaya Uçurdular” oyunu sahnelenecek. Gazetecinin oğlu Matthew Caruana Galizia da bir konuşma yapacak.

Riga Konferansı, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığındaki savaşın arka planında, ifade özgürlüğüne ve gazetecilerin güvenliğine yönelik mevcut tehditler ile savaş ve kriz zamanlarında gazeteciliğin karşılaştığı zorluklar gibi konulara odaklanacak.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Letonyalı yargıcı Martins Mits'in açılış konuşmasını yapacağı Konferans’ta, çatışma ve savaş zamanlarında ifade özgürlüğünün yasal sınırları da incelenecek. Ayrıca katılımcılar, bağımsız medyanın dezenformasyonla mücadele için neler yapabileceğini sorgulayacak.

Konuşmacılar arasında Letonya Kültür Bakanı Agnese Logina, Letonya Dışişleri Bakanlığı temsilcisi, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatoviç ve Avrupa Konseyi Bilgi Toplumu ve Suçla Mücadele Direktörü Hanne Juncher de yer alacak.

Konferansın kapanışını, Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Bjorn Berge ve Letonya Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Letonya heyeti başkanı Zanda Kalniņa-Lukaşevica kapatacak.

Konferansın hemen ardından, üye devletlerin temsilcileriyle, kampanyanın ulusal komitelerinin nasıl uygulamaya konulacağı konusunun tartışılacağı ilk toplantı gerçekleşecek.

  Arzu Çakır

Kayseri Melikgazi Battalgazi'ye yeni yaşam kuruluyor

Adıyaman’da feci kaza: 3 ölü

Çin, Uygur gazetecilerin ailelerini tehdit ediyor!

Çin'in kayıp Dışişleri Bakanı öldü mü?

Camilerde komünist propagandası yapılıyor

Rapor: Avrupalı markalar Uygur köle işçi çalıştırıyor

Malezyalı Bakanlara Uygur Dosyası arzedildi

Uşak’taki Panele Yoğun İlgi Vardı

Kayseri'de Erkilet Bulvarı'na yeni çehre

Yaşadığı ‘İhanet’i şarkısında anlattı 

Kayseri Büyükşehir personeline etik değerler eğitimi

“KAFE AÇACAĞINIZA MİLLETİN SESİNİ DUYUN”

Kayseri Büyükşehir 60 yıllık rüyayı gerçekleştiriyor

Sakarya'da yarışlar nefes kesti

Büyükşehirin ulaşım seferberliği sürüyor

Bakan Özhaseki'den 'yerinde dönüşüm' paylaşımı

Büyükşehirde tamamlanan cemevinin açılışı yapıldı

ABD'ye artan göç piyasaları olumsuz etkiliyor

Binlerce ton pancar tarlada kaldı!

Numan Kurtulmuş'tan 10 Aralık mesajı

İzmir EXPO 2026’ya hazırlanıyor

Malatya'da öğrenciler satrançta akıl teri döktü

Hasankeyf’te 'başarıda arkadaş seçimi' konferansı

İzmir'in sanat kalbi 15 yaşında

Mersinliler maratona hazır

Yolcu otobüsü gelin arabası oldu

Gençler için gönüllülük söyleşisi

PALANDÖKEN BELEDİYE SPOR YİNE SON DAKİKADA YIKILDI

Kimlik avı saldırılarında tehlike büyüyor

Tortum’u çağ atlatmaya hazırız

Yükleniyor

PALANDÖKEN BELEDİYE SPOR YİNE SON DAKİKADA YIKILDI

Tortum’u çağ atlatmaya hazırız

DADAŞLAR DEPLASMANDA KAYIPLARDA

KARASU POMEM ADAYLARININ SESİ OLDU

ERZURUM U-18 YAŞ GRUBUNDA FİNALİN ADI BELLİ OLDU

GENÇ DADAŞLARA RAKİP DAYANMIYOR

ERZURUM AMATÖR KÜMENİN YÜKSELEN DEĞERİ ILICA İDMANOCAĞI SPOR

 Yedisinde Ne İse Yetmişinde De Odur

Gazetecilik eğitimi, sorunları ve akademi-sektör ilişkilerinin durumu

Düşman “ÇAT” latacağız!

Hasankeyf’te 'başarıda arkadaş seçimi' konferansı

Annelere çocuk istismarı eğitimi

İZMEK kadınlara yönelik okuma yazma kursu

MEB'den "Alan değişikliği" açıklaması

Eğitim harcamaları 2022 yılında 587 milyar TL oldu

Gri Koç'tan öğrencilere YKS kazanma formülü

Çocuklar zararlı içeriklerden "Çocuk Dostu Uygulamalar" ile korunuyor

MEB, "sınıf annesi" uygulamasını kaldırdı

Marmara’daki öğretmenler ‘Matematik Çalıştayı’nda buluştu

Ve zil çaldı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Fenerbahçe 15 13 1 1 29 40
2.Galatasaray 15 13 1 1 22 40
3.Kayserispor 15 8 2 5 7 29
4.Trabzonspor 15 8 5 2 8 26
5.Beşiktaş 15 8 5 2 3 26
6.Adana Demirspor 15 6 4 5 8 23
7.Antalyaspor 15 6 4 5 5 23
8.Kasımpaşa 15 6 6 3 -4 21
9.Rizespor 14 6 5 3 -5 21
10.Hatayspor 15 4 5 6 2 18
11.Fatih Karagümrük 15 4 6 5 4 17
12.Ankaragücü 14 4 5 5 0 17
13.İstanbul Başakşehir 15 4 8 3 -5 15
14.Sivasspor 14 3 5 6 -7 15
15.Gazişehir Gaziantep 15 5 10 0 -10 15
16.Konyaspor 14 3 6 5 -5 14
17.Samsunspor 15 4 9 2 -8 14
18.Alanyaspor 15 3 7 5 -11 14
19.Pendikspor 15 3 8 4 -17 13
20.İstanbulspor 15 2 11 2 -16 8

YAZARLAR