TÜM 1 HABER

5 kritik merkez Türkiye için hayati öneme sahiptir.

5 kritik merkez Türkiye için hayati öneme sahiptir.
08 Eylül 2023 - 11:26

Türkiye’nin inşa etmesi gereken güvenlik mimarlığının iç ve dış yönden ayrı ayrı ele alınması gerekiyor. İçeride; yasal altyapılar, kurumlar, insan kaynağı gibi hususlar öne çıkarken dışarıda ise temel politikalar, “5K” gibi devamlılık esaslı projeler öne çıkmaktadır.

Dış politikanın temel hedefleri vardır ve devlet ne olursa olsun bu hedefleri gerçekleştirmek için çalışmalıdır. Bu kapsamda 4 yönde etkin 5 kritik merkez Türkiye için hayati öneme sahiptir. ABD, bizi askeri olarak çevreleyip kuşatırken bu kuşatmayı kıracak formül 5K’dır. 5K’yı oluşturan merkezler Kerkük, Kıbrıs, Kosova, Kırım ve Karabağ’dır. Bu merkezler birbirinden ayrı düşünülemez. Türkiye’yi bölgesel güç yapan husus “5K”nın birleştirici unsuru olmasıdır.

Kerkük’ten Kıbrıs’a, Kosova’dan Kırım’a, Karabağ’dan Türkistan’a uzanan geniş bir coğrafyanın en geçerli kimliği Türk Kimliği’dir. 5K projesi; bu merkezler arasında ticari, kültürel, askeri işbirliklerini kapsayan ve temelinde Türk Kimliği olan milli bir projedir. Nasıl ki; ABD’de, İngiltere’de hükümetler değişse de temel politikaların devamlılığını sağlayan devlet aklı 5,10,20,50 yıllık planlar yapıyor ve uyguluyor ise Türkiye de “5K” ve benzeri uzun süreli planlar yapmalı ve uygulamalı.

Bu planlar hükümette kim olursa olsun tereddütsüz uygulanmalı. MGK basın brifinglerinde daha önce kamuya açıklanan “güvenliği başkalarının üzerinden değil, onlarla birlikte sağlamayı, güvenliği yaymayı ve yaygınlaştırmayı öngören bir yaklaşım benimsenmelidir” anlayışı doğru olup 5K projesi ile örtüşmektedir.

Biz bölgesel güvenliğimizi, bölge ülkeleriyle birlikte kalkınarak sağlayabiliriz, aynı şekilde bölge ülkeleri de güvenlik ve kalkınmalarını Türkiye önderliğinde gerçekleştirebilir. Türkiye’nin ABD’deki Pentagon modeline benzer şekilde sahip olması gereken, her daim iç ve dış güvenlik mimarlığını geliştiren, güncelleyen ve bunun iktidar sahipleri değişse bile harfiyen uygulandığı, devamlılık esaslı bir sisteme ihtiyacı var. 5K bu sistemin bir parçası olup bir devlet projesi olarak ulusal strateji belgesine derç edilmelidir.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »