TÜM 1 HABER

İZMİR DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU.!!

İZMİR DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU.!!
11 Eylül 2023 - 9:37

Tarih 9 Eylül 1922! Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında bulunan Türk askeri, yaklaşık 3 yıldır Yunan işgali altında olan İzmir’i düşmandan kurtararak düşmanı denize döktüğü gündür İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşudur.

İzmir’in Kurtuluşu, 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz harekâtı sonucu Türk ordusunun Yunan işgali altındaki İzmir’e 9 Eylül 1922’de girmesini belirten tarih terimidir.

Mudanya Ateşkes Antlaşması ve sonrasında Lozan Barış Antlaşması’na uzanan süreci başlatması dolayısıyla Millî Mücadele’nin sona ererek Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin simgesi olmuş çok önemli bir tarihi olaydır.

Dünyada eşi benzeri olmayan bir dünya liderine sahip olmak muhteşem bir duygu olmalı ben Türk’üm diyene tüm Türk milleti için.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ne diyordu ” Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Bu millete çok şey öğretebildim ama onlara uşak olmayı bir türlü öğretemedim. Yurtta sulh, cihanda sulh. Sizlere saldırmanızı değil, ölmenizi emrediyorum” diyordu…

Peki İzmir’in düşman işgaline karşı ilk tepkiyi veren gerçek din adamı kim olduğunu biliyor musunuz?

15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edilmesinden 4 saat sonra Müftü Ahmet Hulusi Efendi önderliğinde ayaklanan Denizlililer Türkiye’de işgale karşı ilk mitingi yaparak işgale çıkan dindarları ve Denizli halkıydı

Birde bu günün çakma din iman satan iki yüzlü sahtekar din adamlarına bakin ülkemiz her alanda adeta yangın yerine dönmüş bu sahtekarlar “bütün bunların tek sebebi ” haşa Allah’ yapıyor diyecek kadar zıvanadan çıkmış din adamları”.?

ATATÜRKÇÜ ” Kemalist Hareket Lideri”.. Ali Berham ŞAHBUDAK…

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »