TÜM 1 HABER

Van mitingindeki zafer işaretinden medet uman İmamoğlu, Erzurum’un Bozkurt’una yenik düştü

Van mitingindeki zafer işaretinden medet uman İmamoğlu, Erzurum’un Bozkurt’una yenik düştü
19 Mayıs 2023 - 11:24

Van mitingindeki zafer işaretinden medet uman İmamoğlu, Erzurum’un Bozkurt’una yenik düştü

 

Erzurum’da izinsiz miting düzenleyen Ekrem İmamoğlu, halk tarafından protesto edildi. İmamoğlu’nun kışkırtıcı konuşmasının ardından ortalık alevlendi. Binden fazla polis ve çevik kuvvet fertlerinin seyretmekle yetindiklerini iddia eden İmamoğlu konuşmasını yarıda keserek miting alanını terk etmek zorunda kaldı. Erzurum Valisi Okay Memiş, ‘‘miting değil esnaf ziyareti olarak programlandı’’ dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen, olayları başlatanın İmamoğlu ve kafilesi olduğunu savundu. Bakan Soylu, ‘‘demokrasiyi bu kadar istismar eden başka bir yapı görülmedi.’’ ifadelerini kullandı.

tum1haberözel; Muhammet Osman Şerif

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu seçim propagandası sürecinde Erzurum’da izinsiz düzenlediği mitingde halk tarafından protesto edildi. Birkaç gün öncesinde Dilek İmamoğlu’nun Van mitinginde gösterdiği zafer işaretini Erzurum’da çok büyük bir tepki yarattı. İmamoğlu’nun gelişini ‘Erzurum ovası, bozkurtların yuvası’, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sloganlarıyla karşılandı. Konuşmasını yapmak için otobüsün üstüne çıkan İmamoğlu, bazı insanların gaflete ve delalete düşebildiklerini ancak bir süre sonra o insanların pişman olacaklarını ifade etmesiyle yandaşlarını yuhalamaya teşvik ederek gelişini protesto eden halkı kışkırttı. Kışkırtılmış protestocular, İmamoğlu’nun bulunduğu miting alanına doğru taş ve yabancı cisimler atmaya başladılar. Öte yandan teşvik edilen ve karşılık vermek için galeyana gelen yandaşları da protestoculara karşılık vermeye başladılar. Emniyeti sağlamak için bölgede bulunan binden fazla polis, çevik kuvvet fertlerinin müdahaleleri etkisiz olduğunu ve sadece seyretmekle yetindiklerini iddia eden İmamoğlu, ‘‘seyreden polisler biz de sizi seyrediyoruz’’ diye tepki gösterdi. İmamoğlu, Erzurum Vali’si ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanını hedef alarak hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Yükselen tansiyon sonucunda yandaşlarına seslenen İmamoğlu: ‘‘sizler zarar görmemeniz için biraz geriye doğru çekilin’’ diyerek konuşmasını yarıda kesip miting alanını terk etmeye baktı. İmamoğlu’nun bulunduğu otobüsün camları kırılmasının ardından emniyet güçlerine seslenerek: ‘‘Huzuru sağlayınız ve bu insanların sıkıntısını gideriniz. Sulhu sağlamanız için şehir turuna devam edeceğim.’’ ifadelerini kullandı. Polis, İmamoğlu’nun otobüsüne saldıran protestoculara TOMA ile tazyikli suyla müdahalede bulunarak hem otobüsten uzaklaşmalarını sağladı hem de otobüs şoförüne yol açmayı başardı. Bölgede bulunan bazı kişilere taş isabet etti. Erzurum Valiliği olaylarda 17 kişinin yaralandığını açıkladı. Yaralananlar arasında biri çocuk biri de yaşlı olduğu görüntülere yansıdı.

‘‘Miting değil esnaf ziyareti olarak programlandı’’

Erzurum Valisi Okay Memiş, Valilik’te düzenlediği basın toplantısında, İmamoğlu’nun kente ziyaretinin bir “miting” olarak değil, “esnaf ziyareti” olarak programlandığını söyledi. Seçim yasaklarının 4 Mayıs itibarıyla başladığını ve 4 Mayıs’tan itibaren seçimlerle ilgili bütün emir-komuta zincirinin, il ve ilçe seçim kurullarında düzenlendiğini ifade eden Memiş, ‘‘biz Sayın İmamoğlu’nun ilimize ziyaretini, havalimanından şehir merkezine gelene kadar, ondan sonraki muhtemel konuşma alanından sonraki bütün güvenlik tedbirlerimizi ona göre aldık hatta çok üst düzeyde tedbir aldığımız söyleyebiliriz.” İfadelerine yer verdi. Memiş, devlet olarak bütün siyasi partilerin yapacakları programlarda gerekli güvenlik tedbirlerini almanın görevleri olduğunu belirterek, “Bugün Havuzbaşı Kent Meydanı resmi olarak ilan edilmiş miting alanı değildi. Eğer resmi alan olarak ilan edilen bir miting alanı olmuş olsaydı, daha fazla güvenlik tedbiri alıp bunu sağlayabilirdik.’’ dedi.

Sekmen, ‘‘olayları başlatanın İmamoğlu ve kafilesi’’

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen mitingin izinsiz olduğu iddiasını tekrarlayarak taş atanların da İmamoğlu taraftarları olduğunu iddia etti. ‘‘halkımız çok iyi biliyor, olayları yaratanlar da kendileri, başlatan da kendileri’’ ifadelerini kullanan Sekmen, bugün miting yapmaya çalıştıkları alan, miting alanı ile ilgili yakından uzaktan alakası olmadığını, bunun da ayrı bir suç teşkil ettiğini ve bunların hepsini seçim yasasına göre aykırı olduğunu vurguladı. Sekmen, kendilerini dev aynasında görenler, bir avuç kalabalığı görünce hayal kırıklığına uğradıklarını ve bunu gidermek ve telafi etmek için hazırlıklı geldiklerini öne sürerek ‘‘Siyasete sığmayacak, ilkel yöntemlerle bu iş yürümez. Bu iş bilgi ister beceri ister alın teri ve gayret ister.’’ ifadelerine yer verdi.

Bakan Süleyman Soylu, İmamoğlu için “provokatör” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Erzurum‘da yaşanan olaylara ilişkin olarak, “Erzurum halkına provokatör diyen Ekrem İmamoğlu’nun kendisi provokatördür.” ifadesini kullandı. Soylu TVNET Kanalında Net Bakış programında yaşanan olayı şu şekilde yorumladı: ‘‘Ekrem İmamoğlu toplumu tahrik etmek, İstanbul mitinginin üstüne başka bir şekilde örtmek ve oradan her zaman yaptığı gibi mağduriyet yaratarak Erzurumluları hedef aldı.’’ Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında müthiş bir çekişme olduğunu, herkesin bir yer kapma telaşlısı olduğunu ve bu telaş içerisinde hangisini yapsam da öne geçsem ve parti tabanını kendi lehime çevirsem gayreti içerisinde olduklarını öne süren Soylu, ‘‘Dünyada bu kadar ahlaka aykırı davranışlar yapan, siyaseti bu kadar kötü kullanan, demokrasiyi bu kadar istismar eden başka bir yapı görülmemiştir.’’ dedi.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »