TÜM 1 HABER

Temizlik Konusunda Sınıfta Kaldık!

Temizlik Konusunda Sınıfta Kaldık!
06 Eylül 2023 - 17:38

Temizlik Konusunda Sınıfta Kaldık!/Tevhit Gülseven

Konuşmalara bakın; atınca mangalda kül bırakmayız. İş kendimize gelince ya bir sebep üretir veya savunmaya geçeriz. Bir türlü kabahat bizde, bir daha yapmam demeyiz. Suçlu başkası olunca da üzerine yükleniriz.

Trene biniyorum, tuvaletler kullanılmayacak kadar kirli. Bir sifonu çekmek bu kadar zor mu; Allah aşkına?

Her metre kareye bir duvar afişi yazıp asılsa; insanlar okuyup, gerekeni yapmadıktan sonra ne kıymeti var ki?

Tren yolculuğu esnasında “Sigara içmek yasaktır” tabelasının altında sigara içme sorumsuzluğu neyle açıklanabilir? Bayan veya erkek; tuvaletten çıkıyor, arkasından sigara dumanı etrafa yayılıyor, tuvaleti tekrar kullanabilmek için beklemeniz lazım; duman çekilsin. Sonra sifonu çekin, sonra başarabilirseniz; ihtiyacınızı giderin. Yürek, zaman ve sabır ister!

Bu satırları yazmak gerçekten zor, çok zor. Yazmak istemesem de birilerinin bu konuda ısrarla yazı yazarak insanımızı ve yetkilileri uyarması gerekiyor.

Adam demek adetten olduğu için adam diye yazıyorum; elindeki sigara paketini, izmaritini beş metre ilerdeki çöp konteynırına atmıyor; yere atıyor.

Trafikteki araçlardan, hızla giden trenden, apartmanın balkonu ve penceresinden, kahvenin çay ocağının sandalyesinden masanın dibine, yerlere yanan sigara izmaritleri, diğer çöpler, poşetler atıyorlar.

Bu çer çöp atma işini halletmeliyiz. Ki sonra sıra dışarılardan evlerin, lokantaların, sinemaların, çarşı pazarların, yiyecek satılan mekânların temizliklerine gelebilsin.

Anlaşılacağı üzere; insanlarımızı temizlik konusunda çeşitli ve etkili kampanyalar yaparak, yeniden eğitmeliyiz. Yeniden, yeniden, öğrenene kadar eğitime devam etmeliyiz.

Tuvaletlerden sonra el yıkamamayı, tuvaletlerin taharet musluklarını ayakla açmaları, duvarlarına pis pis yazılar yazılmasını,  lokantaların marul-sebze yıkamaktaki titizliklerine hiç sıra gelmedi. Hele hele gıdalara konulan koruyucu ve fare zehrinden kırk daha etkili maddeleri koymalarını, sakatatları ve tavukları kokmasın diye çamaşır suyuyla yıkamalara hiç değinmedim bile!

Unutmamak gerekir ki; maddi temiz olmayanların manevi olarak da temiz olmaları mümkün değildir. Açıklaması; “temizlik imandandır”.

Hoşça kalın, hijyenle, tertemiz kalın.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »