TÜM 1 HABER

ALTYAPININ OLMAZSA OLMAZLARI

ALTYAPININ OLMAZSA OLMAZLARI
06 Eylül 2023 - 18:08

ALTYAPININ OLMAZSA OLMAZLARI/Ferit Karakoca

Antrenör ve antrenman seviyesi bir altyapının verimliliğini belirliyor.”

Hangi kulüp olursanız olun, hangi ligde oynarsanız oynayın tüm branşlar için altyapı kuralları vardır. Aslında bazı kurallar ve düzenlemeler kulüpten kulübe değişkenlik gösterse de genel anlamda belli başlı maddeleri yerine getirmek zorundasınızdır. Öncelikli kural; altyapı demek o kulübün kültürünün aşılandığı yer demektir. İlgili kulübün altyapısında oynayan her sporcu kendisini o kulübün bir parçası olarak hissetmelidir, tabi ki burada en önemli görev altyapı antrenörlerine ve yöneticilerine düşmektedir. Sporcunun bu ait olma duygusunu, bu sorumluluğu hissedebilmesi kulüp tarafından sağlanmalıdır. Altyapıda oynayan her oyuncu aynı zamanda kulübün doğal taraftarıdır. Futbol odaklı konuşmak gerekirse; altyapılarında 10 yarışmacı takımı bulunan bir kulübün en kötü şartlarda 3 ya da dört antrenman sahasına ihtiyacı vardır. Hangi yaş grubu haftada kaç antrenman yapacak, hangi saatlerde hangi sahayı kullanacak altyapı koordinatörü tarafından planlanır. Yarışmacı takımlar için ayrı koordinatör, spor okulları için ayrı koordinatör gerekebilir. Gönül ister ki her kategori için ayrı ayrı istihdamlar yapılsın ama ekonomik şartlar vasat seviyede ise 10 yarışmacı takım için 7-8 baş antrenör, 6 yardımcı antrenör, en az 3 kaleci antrenörü, 2 atletik performans antrenörü ve tek işi oyuncu izlemek olan 2 scout antrenörü ile teknik kadro kurulmalıdır. Antrenörler seçilirken yaratıcı zekâya sahip olmak, gelişime açık olmak, yenilikleri takip etmek, uygun yaşa hitap edebilme gibi özellikler aranır. Antrenörlerin sporcularla ve velilerle ilişki mesafelerine dikkat edilir. Antrenörlerin doğru zamanda doğru antrenmanı yapıp yapmadığı, antrenman içeriği, antrenman şiddeti, sporcularla dialoğu kontrol edilir. Altyapılarda kurallar net bir şekilde uygulanır çünkü altyapı aslen bir okuldur, bir eğitim merkezidir.

Antrenmana gelmeyen, antrenmana geç gelen sporcular için, sporcunun kim olduğuna bakılmaksızın standart prosedür uygulanır. Sporcuların antrenmandaki, tesislerdeki, maçlardaki davranışları, rakibe ve hakeme karşı tutumları, kendi takım arkadaşlarına ve antrenörlerine karşı davranışları gözlem altında tutulur.

 

Disiplin ve kurallar ile yönetilen bir yerde bir diğer önemli konu da malzemelerin kalitesi ve sayısal yeterliliğidir. Kaç grup için kaç takım forma gerekir, hangi kalite futbol topundan kaç adet gerekir gibi rakamlar belirlenir ve imkânlar dâhilinde uygun olan malzeme alınır. Antrenörler ve sporcular görsel anlamda bir bütünlük içinde olmalıdırlar. Malzeme kalitesinden bahsedince bütçe konusuna da girmek gerekir. Altyapılarda muhasebe, idari işler, temizlik, yemek gibi departmanlar için personel ihtiyacı olduğu gibi malzeme sorumlusu da önemli bir personel olarak karşımıza çıkar. Bu kadar personel, bu kadar antrenör, bu kadar malzemenin yanı sıra tesis giderleri, ambulans gibi masrafları da göz ardı edemeyiz. İyi oyuncuyu erken yaşta kulübe kazandırabilmek için mantıklı seviyede transfer bütçesine de ihtiyaç olacaktır. Görmüş olduğunuz gibi maddi imkânlar, kurallar, doğru yapılanma, organizasyon kalitesi,  Antrenör ve antrenman seviyesi bir altyapının verimliliğini belirliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »