TÜM 1 HABER

Trump, Biden’ın görevden alınmasını destekliyor

Trump, Biden’ın görevden alınmasını destekliyor
13 Eylül 2023 - 9:32

ABD’nin eski başkanı Cumhuriyetçi Donald Trump, Kongre Temsilciler Meclisi’ndeki parti üyeleriyle özel olarak mevcut Amerikan lideri Joe Biden’ın azledilme olasılığını tartıştı. Bu, Salı günü Politico tarafından kaynaklara atıfta bulunularak bildirildi.

Konuyu Kongre’nin alt meclisi (Temsilciler Meclisi) üyeleri Elise Stefanik (New York Cumhuriyetçisi) ve Marjorie Taylor-Green (Georgia Cumhuriyetçisi) ile görüştü.

Salı günü Trump, McCarthy’nin kararını desteklemek için Stefanik ile konuştu. Yayın, eski cumhurbaşkanıyla yapılan istişarelerin onun parti içindeki kayda değer nüfuzunu gösterdiğini vurguluyor.

 

McCarthy, Biden'ın görevden alınmasını istedi

McCarthy, Biden’ın görevden alınmasını istedi

Beyaz Saray soruşturma için hiçbir dayanak olmadığını söylerken Biden Cumhuriyetçilerle alay etti

ABD Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi başkanı Kevin McCarthy’nin Salı günü Biden’ın azledilmesi yönünde çağrıda bulunduğunu hatırlıyoruz. Bu, hükümetin kapanmasını önlemek için yasa çıkarmaya çabalayan milletvekillerini daha da bölecek bir hamle.

McCarthy’nin partisindeki pek çok kişi, o zamanlar Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi, Senato’da her iki seferde de beraat etmesine rağmen Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’ı 2019 ve 2021’de iki kez görevden aldığında öfkelendi. Bazı sağcı Cumhuriyetçi milletvekilleri, Biden’a yönelik azil çabalarına devam etmemesi halinde McCarthy’yi Temsilciler Meclisi liderliğinden uzaklaştırmaya çalışacaklarını söylediler.

2020 seçimlerinde Trump’ı mağlup eden Biden, gelecek yıl yeniden seçilmek için yarışıyor.

Temsilciler Meclisi’ni artık dar bir şekilde kontrol eden Cumhuriyetçiler, Biden’ı 2009’dan 2017’ye kadar başkan yardımcısı olduğu dönemde oğlu Hunter Biden’ın yabancı ticari girişimlerinden kâr elde etmekle suçladı, ancak kanıt sunmadılar.

Demokratlar, Cumhuriyetçilerin azil konuşmasını, kamuoyunun dikkatini, 2024 ABD seçimlerinde Biden’la yüzleşmek için partisinin adaylığı için teklifte bulunan ve dört ayrı suçlamayla karşı karşıya kalan Trump’ın hukuki sıkıntılarından başka yöne çekme girişimi olarak göstermeye çalıştı.

Trump, Cumhuriyetçilere Biden’ı görevden almaya çalışmaları yönünde baskı yaptı. Bazı aşırı sağcı Cumhuriyetçiler, McCarthy’nin azil soruşturmasına onay vermemesi halinde zorunlu harcama tasarılarına oy vermeyeceklerini söyledi.

ABD Anayasası, Kongre’ye , başkan da dahil olmak üzere federal yetkilileri vatana ihanet, rüşvet ve “diğer ağır suçlar ve kabahatler” nedeniyle soruşturma yetkisi veriyor . Temsilciler Meclisi’nin azil maddelerini basit çoğunlukla onaylaması ve Senato’nun yargılamanın ardından üçte iki çoğunlukla mahkumiyet kararı vermesi durumunda bir başkan görevden alınabiliyor.

Biden’ı görevden almaya yönelik herhangi bir çabanın başarılı olması pek olası değil. Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Meclis, partinin 222’ye 212’lik dar oy marjı göz önüne alındığında belirsiz bir ihtimal olan Biden’ı görevden alma yönünde oy kullansa bile, Demokratların kontrolündeki Senato’da neredeyse kesinlikle başarısız olacak.

Trump, iki kez azledilen tek ABD başkanı. Senato duruşmalarından sonra her iki seferde de, meclisin mahkumiyet için gereken üçte iki çoğunluğa ulaşmasını engelleyen Cumhuriyetçi arkadaşlarının oyları sayesinde beraat etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »