TÜM 1 HABER

Taliban, Pakistan’ın Torkham sınırını “haksız nedenlerle” kapatmasını eleştirdi

Taliban, Pakistan’ın Torkham sınırını “haksız nedenlerle” kapatmasını eleştirdi
11 Eylül 2023 - 10:33

Taliban liderliğindeki Afganistan Dışişleri Bakanlığı, Pakistan’ın Torkham sınır kapısını “haksız nedenlerle” kapatmasının önceki tüm anlaşmalara, uluslararası geleneksel yasa ve düzenlemelere aykırı olduğunu söyledi. Afganistan merkezli Khaama Basın bildirdi.

Taliban liderliğindeki Afganistan Dışişleri Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Pakistan ordu personelinin bir karakolu tamir eden güvenlik güçlerine ateş açması sonucu sınır kapısının kapatıldığını söyledi.

Khaama Press’in bildirdiğine göre, Taliban liderliğindeki hükümet, Pakistan hükümetinin Karaçi postanesinde yüzlerce konteyner Afgan malını durdurma kararı konusunda “hassas listeler”i gerekçe göstererek ciddi endişe ve güvensizlik duyduğunu ifade etti. Karar, gerilimin artmasına ve Pakistan’ın Belucistan kentindeki Waga limanında bir kamyon dolusu incirin yakılmasına yol açtı.

Taliban liderliğindeki Afganistan Dışişleri Bakanlığı, Torkham’ın her iki yakasında mali kayıplara yol açan, bölünmeler yaratan ve aralarında kadınlar, hastalar ve çocuklar da bulunan gezginlerin mahsur kalmasına neden olan kararı kınadı ve bunların haksız olduğunu söyledi.

Taliban liderliğindeki Bakanlığa göre, Pakistan’ın Torkham sınır kapısını “haksız nedenlerle” kapatması, Afgan tarım ürünleri ve meyvelerinin gelişiyle aynı zamana denk geliyor ve bu da daha önceki tüm anlaşmalara, örf ve adet hukukuna ve uluslararası yasalar kapsamındaki taahhütlere aykırıdır.

Açıklamaya göre, Khaama Press’in raporuna göre Pakistan hükümetinin kararı, artık “daha fazla ihracata dayalı” olan Afganistan’ın ticaretini ve bölgesel ekonomisini etkiliyor ve Pakistan’ın ulusal ekonomisine zarar veriyor.

Khaama Press’in haberine göre Torkham sınır kapısı, Taliban tarafından atanan Afgan ve Pakistan sınır güçleri arasındaki çatışmaların ardından Perşembe günü kapatıldı. Bu çatışmalar dört Afgan çocuğun, iki Taliban kuvvetinin ve iki Pakistan askeri personelinin ölümüne yol açtı. Ayrıca Torkham sınır kapısı da kapatıldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »