TÜM 1 HABER

Mahkeme, Donald Trump’ın eski danışmanını Kongre’ye saygısızlıktan suçlu buldu

Mahkeme, Donald Trump’ın eski danışmanını Kongre’ye saygısızlıktan suçlu buldu
08 Eylül 2023 - 8:59

Eski Başkan Donald Trump’ın eski ticaret danışmanı Peter Navarro Perşembe günü Kongre’ye saygısızlık suçunu kabul etti. 2021’de Kongre Binası’na yapılan saldırıyı araştıran Meclis komitesinin mahkeme celbine itiraz etmişti.

12 üyeli bir jüri, Bay Navarro’yu, eski Başkanın destekçilerinden oluşan bir çetenin 6 Ocak 2021’deki saldırısını araştıran o zamanki Demokratların çoğunlukta olduğu Meclis komitesine ifade vermeyi veya belgeleri teslim etmeyi reddetmesinin ardından iki kez saygısızlıktan suçlu buldu. Trump’ın yanı sıra 2020 seçim kaybını tersine çevirmeye yönelik daha geniş çabaları.

Bay Trump’a ticaret konularında tavsiyelerde bulunan, Çin’in en katı eski yetkililerinden biri olan Bay Navarro, aynı zamanda COVID çalışma gücünde de görev yaptı. Zaten eski Başkan Trump’ın kongre komitesindeki davranışlarından dolayı cezalandırılan ikinci yakın yardımcısı oldu. İlki geçen yıl Steve Bannon’un mahkeme celbini reddetmesinin ardından Kongre’ye saygısızlıktan suçlu bulunmuştu. O dönemde dört ay hapis cezasına çarptırılmış ve karara itiraz etmişti.

Bay Navarro, mahkeme duruşmasından önce, eski Başkan Trump’ın yürütme organı dokunulmazlığına sahip olması ve bu şubenin bazı kayıtlarının yayınlanmamasını da içermesi nedeniyle mahkeme celbine uyma yükümlülüğünün olmadığını söyledi.

 

 

Yargıç Amit Mehta, Bay Navarro’nun savunmasında bu açıklamayı kullanamayacağına hükmetti ve sanığın, Bay Trump’ın mahkeme celbine yanıt olarak resmi olarak yürütme dokunulmazlığına başvurduğuna dair kanıt sunmadığı sonucuna vardı. Avukat Stanley Woodward, Bay Navarro’nun mahkeme celbini uygunsuz bir şekilde yerine getirmemiş olabileceğine dair savunma argümanlarıyla karşı karşıya kaldı.

Koyu renk bir takım elbise ve yaka giyen Bay Navarro, yaklaşık beş saat süren ayrı jüri görüşmelerinin ardından karar okunduğunda gözle görülür bir tepki vermedi. Avukatı karara itiraz edeceğini söyledi.

Bay Navarro binanın dışında gazetecilere şunları söyledi: “Yargıç Mehta savunma argümanı olarak yürütme dokunulmazlığını kullanmayacağıma karar verdiği gün dava mühürlendi.”

Suçlamalar en fazla bir yıla kadar hapis cezasını içeriyor. Cezanın 12 Ocak’ta açıklanması bekleniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »