TÜM 1 HABER

Kazanlak, Bulgaristan’ın birleşmesinin 138. yılını kutlayacak

Kazanlak, Bulgaristan’ın birleşmesinin 138. yılını kutlayacak
06 Eylül 2023 - 9:08

Kazanlak Belediyesi, 6 Eylül (Çarşamba) saat 10.00’da Bulgaristan’ın birleşmesinin 138. yılını kutlayacak. Geleneksel olarak kutlama, Öncü Aziz John Kilisesi’nde yapılır. Kazanlılar, Bulgaristan Beyliği ile Doğu Rumeli’nin yeniden bir olduğunun müjdesini orada aldı.

 

1878 Berlin Kongresi sonrasında Bulgaristan’ın Bulgaristan Prensliği ve Doğu Rumeli (Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde) olarak ikiye ayrıldığını hatırlatırız. Osmanlı yönetimi altında kalan Bulgar nüfusu, kurtarılmış Bulgarlarla birleşmeye çalıştı.
Böylece 1880 yılında, asıl görevi Beyliğin Doğu Rumeli ile birleşmesini sağlamak olan Bulgar Gizli Merkezi Devrimci Komitesi (BTRCC) kuruldu. Çalışmaları yerel halkla koordine etmek amacıyla “Birlik” komiteleri de kuruluyor.
Birliğin Prens Alexander Battenberg’in yönetimine geçmesi fikri BTRCC tarafından da destekleniyor. Bulgar prensinin şu andaki rolü belirleyicidir, çünkü Osmanlı İmparatorluğu’nun sadık bir tebaası olarak güçlü halk iradesine rağmen Birleşme eylemini tanımayı reddederse, çaba anlamını kaybeder ve başarısızlığa mahkum olur. arıza.
6 Eylül 1885’te Büyük Chardafon (Prodan Tishkov) ve Binbaşı Danail Nikolaev’in müfrezeleri Filibe’ye girdi. Doğu Rumeli Bölge Valisi Gavril Krasteviç tutuklandı. Dr. Georgi Stranski başkanlığında geçici bir hükümet kuruldu ve Doğu Rumeli’nin Bulgaristan Prensliği’ne katıldığı duyuruldu.
İki gün sonra Battenberg özel bir manifestoyla bölgenin katılımını doğruladı ve gelecekte Kuzey ve Güney Bulgaristan’ın prensi unvanını almayı kabul etti. Filibe’ye geldi ve Dr. Stranski’yi Güney Bulgaristan’da asistanı olarak atadı.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »