TÜM 1 HABER

Doğu Türkistan’daki Çinli yetkililer soruşturuluyor

Doğu Türkistan’daki Çinli yetkililer soruşturuluyor
05 Eylül 2023 - 14:09

Çin Komünist Parti Lideri (ÇKP) Xi Jinping’in Urumçi ziyaretinin hemen ardından Doğu Türkistan’daki bazı üst düzey Çinli yetkililer hakkında soruşturma başlatılmadı dikkat çekti.

Çin propaganda ajansı Tanrıdağ Ağında 1 Eylül yer alan habere göre, Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Halk Hükümeti” Siyasi-Hukuk Komitesi Parti Komitesi’nin sekreter yardımcısı Ma Guoqiang’ın (马国强) disiplin ihlali gerekçesiyle cezalandırıldığı belirtiliyor.

Bilgilere göre Ma Guoqiang şu an sözde Xinjiang Parti komitesi Disiplin Teftiş Kurulu ve Denetim Komitesi tarafından soruşturuluyor.

Xİ’NİN ZİYARETİ HER ŞEYİ DEĞİŞTİRDİ
Ayrıca, sözde “”Xinjiang Halk Hükümeti” Devlet Varlıkları Denetleme İdaresi Parti Komitesi üyesi ve müdür yardımcısı Sao Jing (曹志) de disiplin ve ciddi yasa ihlalleri suçlamasıyla, şu an Disiplin Teftiş Kurulu ve Denetim Komitesi tarafından soruşturmaya alındığı belirtildi.

 

Bir hafta kadar önce 26 Ağustos Çin Komünist Parti (ÇKP) lideri Xi Jinping BRCS toplantısı sonrası aniden Merkezi şehir Urumçi’ye gitti. Ve burada yerel yöneticilere Doğu Türkistan’da yasa dışı dini faaliyetleri etkili bir şekilde kontrol etmek için “İslam’ın Çinlileştirilmesini daha derinlemesine teşvik etmelerini” isterken, yerli ve yabancı turistlerin Doğu Türkistan’ı ziyaret etmesini teşvik etme hizmetlerinin hızlandırılması, “Çin ulusu Ortak bilincinin pekiştirilmesi”, Xinjiang’ın (Çin) Kültür yoluyla meslenmesi” “İstikrarın kalıcı olarak sağlanması”, “Terörizm ve ayrılıkçılığa karşı mücadelenin güçlendirilmesi” vurgusu yapmıştı. Soykırım suçlusu Xi’nin ziyaretinin hemen ardından üst düzey Çinli yetkililerin soruşturulmaya ve cezalandırılmaya başlaması dikkat çekici.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »