TÜM 1 HABER

Çin’den Silah Sanayisinde yasa dışı şirket yalanı

Çin’den Silah Sanayisinde yasa dışı şirket yalanı
05 Eylül 2023 - 16:19

Çin rejimi Ukrayna işgalinde Rusya’ya silah tedariki sağlayan Çin savunma sanayisi için faaliyet gösteren ve uluslararası arenada zaten bilinen bazı şirketlerin kapatıldığını duyurarak, suçu örtmeye çalıştı.

Çin Halk Ağına göre, Çin askeri sanayi şirketi (China Arms Industry Group), 1 Eylül’de şirketin bazı yan kuruluşlarının yasa dışı girişimleri nedeniyle kapatılması hakkında bir bildiri yayınladı.

Bildiride, bahse konu materyallerin illegal örgütler tarafından yasa dışı bir şekilde imal edildiği ve yasa düzenleyicilerden saklanmak için China Arms Industry Group’un bir yan kuruluşu olarak faaliyet gösterdiği ve meşruiyet kazanmak için sahte reklamlar yayımladığı iddia ediliyor.

Bildiride toplam 6 şirket “yasa dışı” olarak belirlenmiş olmasına rağmen, China Arms Industry Group’un söz konusu şirketlerle hiçbir ilişkisi olmadığı, herhangi bir yatırım, işbirliği bulunmadığı, dolayısıyla Rus ordusuna gerçekleştirilen transferin China Arms Industry Group ile ilgisi olmadığı savunuluyor.

ÇİN’İN İZNİ OLMADAN DEĞİL ŞİRKET, BAKKAL BİLE AÇILAMAZ

Halbuki Çin rejiminin onayı olmadan Çin’de hiçbir şirket veya kurum var olamaz ve dahi sahte, illegal askeri endüstri şirketlerinin ortaya çıkmasının imkanı yok.

Çin rejimi Rusya-Ukrayna savaşında, görünüşte tarafsız olduğunu iddia etse de, perde arkasında Rus işgalini destekliyor.

Nitekim şimdiye kadar Çin’in Rusya’ya silah ve diğer alanlarda verdiği desteklere ilişkin pek çok rapor yayımlandı. Bu nedenle uluslararası toplumun Çin’e yönelik eleştirileri yoğunlaşmış, Çin’i cezalandırmaya yönelik tedbir ve önlemler almaya başlamıştı. Gelinen noktada kurnaz Çin rejimi suçlarını gizlemek için ufak çaplı bazı şirketleri feda etme pahasına Uluslararasında düşen imajını kurtarmanın peşinde.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »