TÜM 1 HABER

Çin karşıtı Uluslararası parlamenterler birliği genişliyor

Çin karşıtı Uluslararası parlamenterler birliği genişliyor
08 Eylül 2023 - 8:01

Uluslararası Parlamenterler birliği Çin Politikası üçüncü zirvesi, Çekya’nın başkenti Prag’da gerçekleşti ve burada Çin’in mevcut küresel tehditleri ve zorluklarına çözüm bulmak üzere yeni üyeleri bünyesine dahil etti.

Amerika’nın Sesi VOA’nın bildirdiğine göre, Uluslararası Parlamenterler Birliği (IPAC) 4 Eylül’de yıllık Çin Politikası zirvesi, Prag’daki Çek Parlamento Binası’nda düzenledi. Zirvede, Çin Komünist Parti (ÇKP) rejiminin kurallara dayalı uluslararası düzeni baltalama, küresel barışı ve istikrarı bozma, özgürlük ve İnsan haklarına, demokrasiye yönelik çeşitli tehditleri ele alındı.

Yıllık Çin politikası zirvesinde Filipinler, Kenya ve Paraguay’dan parlamenterlerin IPAC üyeliği kabul edildi.

TAYVANDAN TEŞEKKÜR VE ÖVGÜ
Ayrıca Zirvede Tayvan Dışişleri Bakanı Wu Zhaoxie (吴钊燮) kapanış konuşma yaparak, IPAC’in Tayvan’a verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletirken, Tayvan halkının barış ve istikrarı koruma konusundaki kararlılığını, Özgürlük ve demokrasinin ortak değerlerini güçlendireceğine vurgu yaptı.

Zirvede kabul edilen Prag Deklarasyonu da, Çin’e ilişkin birçok acil konuyu içeriyor. Bu esasta, Çin’in deniz aşırı baskıları, Tayvan’a yönelik askeri tehditler, yenilenebilir enerjiye bağımlılık, Hong Kong’da özgürlüklerin aşınması ve çeşitli ülkelerin “Tek Kuşak, Tek Yol” girişimine ilişkin endişeleri yer aldı.

Deklarasyonda yine, Tayvan ile tüm ülkelerin ekonomik ilişkilerinin güçlendirilmesinden, Tayvan’ın çeşitli uluslararası örgütlere üyeliği de dahil olmak üzere birçok önemli noktada ana hatlar çizildi.

ÇİN’İ ANCAK DAHA GÜÇLÜ KÜRESEL BASKI DURDURABLİR
Çin karşıtı Uluslararası Parlamenterler Birliği (IPAC), Çin’in Tiananmen Meydanı’ndaki demokrasi yanlısı protestoculara yönelik kanlı baskının 31. yıldönümüne denk 4 Haziran 2020’de kuruldu.

IPAC’in Prag’da düzenlediği üçüncü zirvesiyle, yalnızca Çin’in oluşturduğu küresel zorluklarla başa çıkmak için yeni önlemler düşünmekle kalmayıp, yeni üyelerin katılımıyla daha karmaşık sorunlarla başa çıkma kapasitesini geliştirmesi bekleniyor.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »