TÜM 1 HABER

Çin, Gansu’daki Tibetlileri de bastıracak

Çin, Gansu’daki Tibetlileri de bastıracak
08 Eylül 2023 - 7:59

Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar başta olmak üzere Kazak, Kırgız ve Özbek Müslümanlara yönelik uzun yıllardır sistematik soykırım uygulayan Komünist Rejim, son dönemde Tibet etnik gurubuna ait insanları asimilasyona tabi tutmaya ve üzerlerindeki baskıyı da arttırmaya başladı.

Merkezi İtalya’da bulunan Bitter Winter Haber sitesinde 4 Eylül yer alan bilgiye göre, Çin Komünist Parti (ÇKP) Üst düzey yetkilisi Qin Wenqing, Merkezi şehir Urumçi’ye yapacağı ziyaret öncesi Çin’in Gansu eyaletine giderek, bölgede yaşayan Tibetlilerin de Uygurlar gibi baskı altına alınması için talimatlar verdi.

Bilindiği üzere soykırım suçlusu Xi Jinping’in, 26 Ağustos’ta Urumçi’ye yaptığı ani ziyaret esnasında, yerel yöneticilere Doğu Türkistan’da yasa dışı dini faaliyetleri etkili bir şekilde kontrol etmek için “İslam’ın Çinlileştirilmesini daha derinlemesine teşvik etmelerini” isterken, yerli ve yabancı turistlerin Doğu Türkistan’ı ziyaret etmesini teşvik etme hizmetlerinin hızlandırılması, “Çin ulusu Ortak bilincinin pekiştirilmesi”, Xinjiang’ın (Çin) Kültür yoluyla meslenmesi” “İstikrarın kalıcı olarak sağlanması”, “Terörizm ve ayrılıkçılığa karşı mücadelenin güçlendirilmesi” vurgusu yapmıştı.

KİTLESEL BASKILARIN ARTTIRILMASI EMRİ VERDİ
ÇKP Siyasi-Hukuk Komitesi Sekreteri Qin Wenqing, birkaç gün önce Çin’in Gansu eyaletine bir ziyaret gerçekleştirerek, burada kitlesel baskıların arttırılması emri verdi.

Bilgilere göre Qin Wenqing, 400.000’den fazla Tibetlinin yaşadığı ve şehir nüfusunun %57’sini oluşturduğu Gansu Eyaletine bağlı Gannan Tibet Bölgesini ziyaret ederek, parti hükümetin siyasetlerini benimseme vurgusu yaparken, yerel yöneticilere, Merkezi yönetimin kendilerinden “Çin modernizasyonunu teşvik etmelerini” istediğini aktardı. Ayrıca Güvenli ve istikrarlı bir sosyal ortam yaratmak için ayrılıkçılığa ve batıl inançlara karşı mücadele etmeyi umduğunu sözlerine ekledi.

ÇİN’DE TİBETLİ AVI BAŞLADI 
Qin Wenqing konuşmasında Doğu Türkistan halkına yönelik soykırım politikasına benzer şekilde Gansu’daki Tibetlilerin de sistematik asimilasyona tabi tutulmasına işaret etti. Wenqing ayrıca Gansu’nun Ningxia Huy Bölgesini de ziyaret ederek, buradaki Dungan Müslümanlara Çin’in sözde “İslam dinini Çince Sosyalizme uyarlama” politikasının önemi ve gereğini anlatmanın yanı sıra, merkezin siyasetlerine karşı çıkanların ağır biçimde cezalandırılacağıyla Müslümanları tehdit etti ve daha sonra, Hezu Şehrine geçti. Çinli yetkilinin önümüzdeki günlerde Doğu Türkistan’a gitmesi bekleniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »