TÜM 1 HABER

Chevron Avustralya LNG tesisinde grevler başladı, görüşme planlanmıyor

Chevron Avustralya LNG tesisinde grevler başladı, görüşme planlanmıyor
12 Eylül 2023 - 13:18

Avustralya: Geçtiğimiz hafta Avustralya’daki bir dizi sıvılaştırılmış doğal gaz tesisinde işçiler greve gitti.

Bu, işçiler ve yönetim arasındaki başarısız müzakerelerin sonuçlanmasının ardından geldi. Grev, dünya gaz arzının yüzde 5’ini üreten Avustralya tesislerinin aksamasına neden olabilir.

Avustralya Adil Çalışma Komisyonu, görüşmelerin beş gün süren toplantılardan sonra başarısız olduğunu, başka toplantı planlanmadığını söyledi.

Avustralya dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatçısı olmaya devam ediyor.

Chevron’un Gorgon ve Wheatstone operasyonlarındaki ücretler ve koşullar üzerinde yoğunlaşan Chevron anlaşmazlığı, İngiltere ve Avrupa’da gaz fiyatlarında artışlara neden oldu.

Avustralya’da olası bir grev haberinin ardından Avrupa’da gaz fiyatları yüzde 12 arttı.

Aynı Avustralyalı sendika geçen ay yerli üretici Woodside Energy’den imtiyaz alarak gaz işçilerinin maaşlarını artırmıştı.

Geçen hafta bir Chevron sözcüsü, “Maalesef, Adil Çalışma Komisyonu önündeki çok sayıda toplantı ve uzlaşma oturumunun ardından, temel konularda ayrı kalıyoruz” dedi. Şirket yetkilileri, sendikaların sektördeki diğerlerinin “üstünde ve ötesinde” şartlar talep ettiğini iddia etti.

Offshore Alliance’ın sözcüsü Brad Gandy, sendika koalisyonunun arabuluculuk görüşmelerini “iyi niyetle” kabul ettiğini, ancak “beş gün sonra Chevron’un kılını bile kıpırdatmadığını” söyledi.

Bir açıklamasında “Chevron mantıksız ve davranışlarında düpedüz sıra dışı davranıyor” dedi. “Offshore Alliance üyeleri, bu anlaşmazlığın çözülebilmesi için onları tutumlarını değiştirmeye çağırıyor.”

Sendikanın planları, 29 Eylül’e kadar müzakerelerde ilerleme kaydedilmemesi halinde 11 saatlik iş bırakmanın genel greve çıkarılmasını öngörüyor.

Ancak Chevron, grev çağrısı yapılması halinde tesislerdeki faaliyetlerine devam edeceğini söyledi.

Avustralya’dan LNG satın alan ilk iki ülke Çin ve Japonya olurken, onları Güney Kore ve Tayvan takip ediyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »