TÜM 1 HABER

Akdeniz’de enerji lojistiğinin maliyetleri düşebilir

Akdeniz’de enerji lojistiğinin maliyetleri düşebilir
11 Eylül 2023 - 10:06

Türkiye ve Mısır yaklaşıyor: Akdeniz’de enerji lojistiğinin maliyetleri düşebilir

Ankara ile Kahire arasındaki ilişkilerin ısınması, enerji alanında, özellikle de Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının güvenli ve daha ucuz bir şekilde taşınması alanında işbirliği için geniş ufuklar açabilir.

Cumhurbaşkanlığı yönetimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pazar günü G20 zirvesi çerçevesinde Mısırlı mevkidaşı Abdülfettah el-Sisi ile uzun yıllardır ilk kez görüştüğünü ve iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını duyurduğunu söyledi. . Görüşmelerde cumhurbaşkanları, Ankara ile Kahire arasındaki ikili ilişkiler, artan ticaret ciroları, enerji sektöründe olası işbirlikleri ile çeşitli bölgesel ve küresel konuları ele aldı.

“Ankara ile Kahire arasındaki ilişkiler yeni bir aşamaya geçiyor. İki ülke arasındaki yakınlaşma, 2022 yılında (Katar’da düzenlenen dünya futbol şampiyonasında) Türkiye ve Mısır cumhurbaşkanlarının el sıkışmasıyla başladı. Şöyle diyorlar: Gazete, iki ülkeye fayda sağlayacak büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve özellikle Doğu Akdeniz enerji kaynaklarının güvenli ve uygun maliyetli taşınması konusunda önemli fırsatlar sunduğunu belirtiyor.

Gazete, Ankara ile Kahire arasında Doğu Akdeniz’de gaz arama alanında “her iki ülkenin çıkarlarına uygun” olası işbirliğine odaklanıyor. 2021 yılında 6,7 ​​milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2022 yılında yüzde 14 artarak 7,7 milyar dolara çıktığı da eklendi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »