TÜM 1 HABER

ABD’li siyasetçi, yönetimin Kiev’e yapılan askeri yardımın şeffaflığıyla ilgili iddialarını reddetti

ABD’li siyasetçi, yönetimin Kiev’e yapılan askeri yardımın şeffaflığıyla ilgili iddialarını reddetti
06 Eylül 2023 - 9:11

Vivek Ramaswamy, “Bu, herhangi bir Zelensky’nin komedyen olarak önceki kariyerinde yazamayacağı kadar komik bir şaka” dedi.

ABD Cumhuriyetçi başkan adayı Vivek Ramaswamy, görevdeki hükümetin Ukrayna’ya yapılan tüm mali ve askeri yardımların dikkatle izlendiği yönündeki iddialarının yanlış olduğuna inanıyor.

Politikacı, daha önce Twitter olarak bilinen bir sosyal ağ olan X’te, “Elbette, ana akım medya ve düzen, ABD’nin Ukrayna’yı desteklemek için gönderdiği her türlü paranın kesinlikle ‘ayrıntılı ve denetlenmiş’ olduğunu söyleyecektir” diye yazdı. “Bu, herhangi bir Zelensky’nin komedyen olarak önceki kariyerinde yazamayacağı kadar komik bir şaka.”

“Haziran ayında Pentagon’un, Kongre onayı olmadan Ukrayna’ya yapay olarak fazladan 6,2 milyar dolar kazandıran bir ‘muhasebe hatası’ keşfettiğini unutmayın. Ukrayna’ya gönderilen tüm para ve askeri teçhizatın dikkatle izlendiği fikri son derece sahtekarlıktır. “diye ekledi Ramaswamy.

Cumhuriyetçi Parti üyeleri defalarca ABD Başkanı Joe Biden yönetiminden Kiev hükümetini desteklemek için ayrılan fonları denetlemesini talep etti. Cumhuriyetçi ABD Temsilciler Meclisi üyesi Lauren Boebert, ağustos ayında ABD’li parlamenterlerin Beyaz Saray’ın Ukrayna’ya ek yardım talebini onaylamaması gerektiğini söyledi ve süreçteki denetim eksikliğini eleştirdi.

10 Ağustos’ta Washington, Kongre’den Eylül’de sona eren 2023 mali yılı için ek federal harcamaları onaylamasını talep etti. Bu harcamanın 13 milyar doları Kiev’e acil askeri yardım için kullanılacak, diğer 8,5 milyar doları ise Ukrayna ve diğer bazı ülkelere ekonomik ve güvenlik yardımı için ayrılacak. Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov bu bağlamda Beyaz Saray’ın talebinin Washington’un Kiev’e “son Ukraynalıya kadar” yardım etme arzusunu gösterdiğini söyledi. Ayrıca ABD’nin Moskova’yı yenme girişimlerinin başarısızlığa mahkum olduğunu da söyledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »