TÜM 1 HABER

ABD ve AB, Filistin liderinin Holokost yorumlarını “Yahudiler sosyal rolleri nedeniyle Naziler tarafından hedef alındı”

ABD ve AB, Filistin liderinin Holokost yorumlarını “Yahudiler sosyal rolleri nedeniyle Naziler tarafından hedef alındı”
08 Eylül 2023 - 9:02

Perşembe günü ABD ve Avrupa Birliği, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudilere yönelik zulüm ve Yahudi karşıtlığı hakkında yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Avrupa Birliği’nin diplomatik servisi, 87 yaşındaki Abbas’ın Ağustos ayı sonunda lideri olduğu El Fetih siyasi hareketinin Devrim Konseyi toplantısında yaptığı yorumların “yanlış ve bariz sahtekarlık” olduğunu belirten bir bildiri yayınladı.

Sayın Abbas, yorumlarında Yahudilerin inançlarından değil, “toplumsal rollerinden” dolayı Nazi Almanyası tarafından hedef alındığını söyledi. Bay Abbas, Nazilerin yaklaşık 6 milyon Yahudi’nin yanı sıra Romanlar, engelliler ve cinsel ve toplumsal cinsiyet azınlıklarına mensup toplulukların üyelerini öldürdüğü Holokost hakkındaki yorumlarıyla defalarca uluslararası toplumun öfkesini çekti.

Filistin Yönetimi’nin ana bağışçılarından biri olan Avrupa Birliği’nin dışişleri sözcüsü yaptığı açıklamada, yorumları “milyonlarca Holokost kurbanına ve ailelerine hakaret” olarak nitelendirdi.

 

 

Filistin Yönetimi, Filistinlilerin bağımsız bir devlet kurmak istediği 1967 Orta Doğu Savaşı sırasında İsrail tarafından işgal edilen topraklarda sınırlı bir özyönetim uyguluyor.

Bay Abbas’ın yorumları, Platform X’teki bir mesajında ​​şunları söyleyen Almanya’nın İsrail Büyükelçisi Steffen Seibert tarafından da kınandı: “Filistinliler, bu tür çarpıklıkları değil, liderlerinden gerçekleri duymayı hak ediyorlar.”

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Translate »