Bugün, 19 Haziran 2024 Çarşamba
 • BIST 100

  10471,30%0,76
 • DOLAR

  32,57% -0,65
 • EURO

  34,98% -0,72
 • GRAM ALTIN

  2439,27% -0,23
 • Ç. ALTIN

  3891,52% 0,00

Oltu’ya genel bir bakış

Tarih sahnesindeki siyasi ve ticari çekişmelerin odak noktasında olmasına rağmen her zaman rengini ve yolunu “vatan”dan yana kullanan bir ilçe, bir şehir veya bir ülke...

ERZURUM 21.01.2024 17:04:00 0
Oltu’ya genel bir bakış

Oltu’ya genel bir bakış

Tarih sahnesindeki siyasi ve ticari çekişmelerin odak noktasında olmasına rağmen her zaman rengini ve yolunu “vatan”dan yana kullanan bir ilçe, bir şehir veya bir ülke... Prosedür açısından ilçe vasfında olmasına rağmen, Osmanlı İmparatorluğunun devletliğe ve sonrasında parçalanmasına ön ayak olan işgal planlarından etkilenmemek için, mevcut Türkiye Cumhuriyetinden daha önce ve bağımsız olarak kurulan bir devlet tecrübesine sahip bir ilçe… Kurtuluş mücadelesinde bağımsızlığın tecrübesine sahip olması yanı sıra, halen daha o zihniyette ki adımlarıyla; halkının, vatanının ve dahi din-i İslamın ender kalelerindendir, Oltu…

Tum1haber/medya/SİYASET/ÖZEL HABER

Erzurum kültür kazanını besleyen en büyük ilçelerinden birisi olması nedeniyle, hem yaşadığı coğrafya hem de bu coğrafya da yer alan halkların kültür yoğunluğunun zenginliğine sahip olan Oltu, inkâr edilemez bir şekilde; ayrı bir güzelliğe, ayrı bir özelliğe ve ayrı bir tüzel kişiliğe sahiptir. 

Şenkaya, Olur, Yusufeli, Uzundere, Tortum ve Narman gibi nadide ve her biri bir diğerinden özel olan ilçelerden ve yerleşim merkezlerinden desteklenerek, kendi profilini ortaya çıkarmış olan Oltu, bugün gelinen noktada diğer ilçelerimiz gibi ekonomik, eğitim, sağlık, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere hiçbir açıdan hak ettiği ve olması gereken seviyede değildir.

Ciddi ve samimi olarak genel bir durum değerlendirmesi yapıldığı zaman; Oltu’nun, sadece ve sadece elinde bulunan tek bir cevheri sayesinde, bugün dünyada tanınmasına rağmen istenilen ve arzu edilen seviyede olmadığını gayet rahat bir şekilde tahlil edilebilmektedir.

İşte bu görüntü çerçevesinde ele aldığımız Oltu, var olma mücadelesi içerisinde siyaset çarkının dişlileri arasında hep bir tarafa doğru yontulmuş ve bir tarafa doğru sürüklenmiş bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oltu; nüfusunun bir aynısı kadar Erzurum merkezde olmasına rağmen, bir aynısı kadar ve hatta hatta dışarıya diğer illere göç vermesine rağmen, genel bir teşkilatlanmayı gerçekleştirememiş ve diğer ilçelerimizin kaderini aynen yaşayan en büyük ilçemiz konumundadır. Yani her geçen gün geriye giden ve gelişmeye doğru atılım yapamayan diğer ilçelerimizin aynısı.

Son atılan adım olan ve yerli otomuz TOGG da isminin kullanılması, bu konumu artık değiştirmesi gerekmektedir düşüncesi elbette ki hepimizin temennisidir. 

Bize Oltu’yu anlatın diye sorduğumuz sorunun, sadece ve sadece cevabının ilk kelimesinde “Oltu” diye gülümseyen; Oltu ve Yöresi Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Demir’in gözlerinde özlem vardı, umut vardı, sitem vardı ya neyse…

Aslında “Oltu” hemen hemen tüm Türkiye’de ve hatta dünyanın bir takım yerlerinde insanlarımızın ellerindeydi, ceplerindeydi ve hatta bazılarının göğsündeydi, kulağında, parmağında yani hayatının birebir içerisindeydi ama bilinmeden, tanınmadan ve hatta idrak edilmeden diye başlamıştı anlatmaya, Hakan Demir.

“Genelleme yaptığımız zaman; bir Cumhur Reisimizin elindeydi ama aklında değildi. Bir Genelkurmay başkanımızın parmağındaydı ama aklında değildi, bir Başbakanımızın masasının üzerinde ve hatta cebindeydi ama hiçbir zaman gözünün önünde değildi. Bu benzetme bakanlarımız ve hatta hatta diğer illerimizin temsilcisi olan vekilleri bırakın, kendi bakan ve vekillerimizin dahi aklında değildi…  Olmadı, olmadı, olmadı… Bizler veya bizleri temsil noktasında hizmet ettiğini beyan edenler hiçbir zaman Oltu’muzun tanıtımını yapamadılar, yapmadılar, yapamadık… Bir denize sıfır kumsalı olan başka bir ilçemiz kadar değer taşıyamadı Oltu. O sahil kenarındaki ilçemizde bir lahmacuna 500 lira gibi bir rakam biçilirken ve normal karşılanırken, Oltu taşı el işlemeli ve göz nuru bir tespihe 500 lira istemenin utancını yaşayarak geldik bu günlere…” diyen Hakan Demir imkanları elinden alınmış bir hayal kırıklığının yorgunluğunu yaşıyordu Oltu’yu anlatırken.  

Başkan Hakan Demir’e göre Oltu; her türlü zenginliği ve gücünü, halkının vatana olan sevgisine ve bağlılığına, insanlarına olan inanç ve muhabbetine, maneviyatta olan bütün değerlerine olan sadakatine bağlıyordu. 

Demir; “ aslında ekonomik olarak Oltu son birkaç yıldır, devlet teşviklerinden faydalanmak için elini taşın altına koyarak özverili bir biçimde çalışan müteşebbis ruhlu insanlarımızla gündemde ancak onlarında şevkleri birileri tarafından kırılarak iştah kaçırılma operasyonuna tabi tutulmuş gibi görünmektedir. Oltu Organize Sanayi Bölgesinin geldiği nokta bunun en güzel ispatıdır. Çalışan, çalışmakta olan ve çalışmak için çaba harcayan her emeğe saygı ve hürmet duyduğumuz gibi Oltu’da istihdama ve ekonomiye yönelik atılan her adımda bulunanlara minnettarlığımız da sonsuzdur. Onların Oltu’da çalışması bizlerin yüreğine su serptiği gibi yarınlara olan güven ve inancımızı da perçinlemektedir”, diyen Demir; faaliyette olan ve Oltu’ya yatırım yapan firmaların haklı gururunu gözlerinden paylaşıyordu.

Yine, kısa bir zaman sonra yeniden sandık başına gidileceğini, yerel yönetimlerin yeniden siyasetin cenk meydanında bu güzel beldelere hizmet yarışına girerek kendi adaylarıyla halkın karşına çıkacağını ve diğer il ve ilçelerde olduğu gibi Oltu’da da bu görevi üstlenmek için gayret ve istek gösteren şahısların bulunduğunu, belirten Hakana Demir; bunların bir kaçının isminin ilçelerinde ön plana çıkmasına rağmen, kesinlik kazanmadığından dolayı da kimlerin Oltu için ne projesi olduğunu da net olarak göremediklerini ifade ederek, bu tür faaliyetlerin çokluğunun kültür zenginliğinden kaynaklandığını ama bu saatten sonra STK ve Toplum kanaat önderi olarak, Oltu menfaatine çalışmayı geciktiren, oyalayan veya öteleyen hiçbir operasyona da müsamaha ve müsaade göstermeyeceklerinin de altını önemle çizdi. Mesela parti ismi zikretmeden şahıslar üzerinden yola çıktığımızda Oltu’da; parti ismi zikretmeden şahıslar üzerinden yola çıktığımızda Oltu da aday adaylarından Fuat Demir, Necmettin Taşçı, Eftal Gülcü, Adem Çelebi, Eroğlu Er, Adaylığı açıklanan Nazım Koşar, Nuh Bektaş, Mehmet Akyüz, Mustafa Macit, Ergunhan Musaoğlu   isimleri ön plana çıkmakla beraber hepsinin farklı farklı özellikleri ve görüşleri olması amaçlarının Oltu’nun ve Oltu halkının yarınlarının refahı olduğuna inanmaktayız. Ancak görev almaları durumunda atacakları adımların neticesini de hep beraber tahlil edip, değerlendirmeye de alacağımızın bilinmesi gerekmektedir, diyerek Oltu ve yerel seçimlerdeki görüşüne de bir şekilde yer veren Hakan Demir yarınlar için iyi niyet temennileri yanı sıra umudunun da tıpkı diğer Oltulu hemşerileri gibi kendisinde de yoğun olduğunun altını çizerek “hayırlısı” dedi.   

  

 


Haber Editörü

Vedat Kan

vedudi25@gmail.com

Bizim Çocuklar galibiyetle başladılar

Bursaspor'dan A Millilere başarı dileği

Bayramda güneş rekoru

Çanakkale Eceabat'ta yangına müdahale sürüyor!

Satılamayan kurbanlıkları ESK alacak

Çanakkale Vali Vekili'nden şehit ailesine bayramlık ziyaret

Konyalı öğrencilere asker ağabeylerinden yanıt

Bakan Tunç: Tahrik edici provokatif ifadeler asla kabul edilemez

İstanbul 'Hızray'ı Almanya'da deneyimledi

Bursa sahillerinin ilk tur verileri paylaşıldı

Eceabat'ta orman yangını! Boğaz trafiği askıya alındı!

Aralık ayındaki bu fuar 650 milyon TL'lik ticaret katkısı sağlayacak

6 bin Samuray Arısı Bursa'da doğaya salındı

Askeri ürünlerin olduğu JhvStore Tırı Mudanya'da

RTÜK'ten 'gözümüz üzerlerinde' mesajı

20 yılda 2,6 milyon hektar tarım arazisi kaybedildi!

İzmir Karabağlar’da gece gündüz temizlik seferberliği

Asılsız ihbarlara 'lekelenmeme' kalkanı!

Manisa'dan vatandaşlara uyarı

Halk plajları tatilcilerin uğrak yeri oldu

Bakan Özhaseki: Hedef temiz plajda dünya birinciliği

Herkes kendi mayosuna bakacak

Satılıkta Ayvalık, kiralıkta Çanakkale zirvede!

Naturelgaz satış hacminde rekor

Türkiye'de işe alım beklentilerinde olumlu hava

İstanbul'da bu müzede eğlence ve keşif dolu bayram

Tatilin 2 kişilik maliyeti 100 bin lirayı buldu

Musluk suyundan buz yapımı hastalık sebebi

Bayramda bu beslenme hatalarını yapmayın!

Avrupa'da uyuşturucu her yerde!

Yükleniyor

Haberi Sesli Oku

Yakutiye bunu hep yapıyor

Yürüyemeyen merdivenler

Vali Çiftçi’den Şehit Ailesine ziyaret

Erzurum Valisi Çiftçi, Yol Uygulamasında bayramlaşma yaptı

YAKUTİYE’DE BAYRAM TEMİZLİĞİ SEFERBERLİĞİ

Dinimizde böyle bir ibadet şekli yoktur

Erzurum Valisi Çiftçi’den Kurban Bayramı mesajı

Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi Babalar gününü kutladı

Tüm babaların babalar günü kutlu olsun…

Vali Çiftçi bayram namazında Ulu Camideydi

KPSS Ön Lisans başvuruları ne zaman bitecek?

KAYÜ Rektörü Karamustafa'dan bayram mesajı

Balkan Üniversiteler Birliği, Tiran Üniversitesi ev sahipliğinde büyük bir törenle açıldı

Keşan'da öğrenciler karnelerine kavuştu

ANTALYA’DA ÖZEL EĞİTİM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Yapay zeka artık ders

BUÜ’den bir başarı daha

AGÜ, 2024 Times Toplumsal Etki Sıralamasında dünya çapında ilk 200’de

NNYÜ ‘den Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Özhamurkar’a plaket

20 milyondan fazla öğrenci için karne heyecanı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR