Bugün, 19 Temmuz 2024 Cuma
 • BIST 100

  11142,14%0,02
 • DOLAR

  33,00% -0,07
 • EURO

  36,00% -0,40
 • GRAM ALTIN

  2552,22% -1,86
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91

NATO zirvesi Rusya ile çatışma ve Ukrayna'daki çatışmaya odaklanacak

Ukrayna, blok ülkelerinin temsilcilerinin defalarca belirttiği gibi, NATO'ya davet veya belirli bir zamana yayılmış kabul vaatleri almayacak

DÜNYA 9.07.2024 10:25:00 0
NATO zirvesi Rusya ile çatışma ve Ukrayna

Rusya ile yüzleşme ve Ukrayna'ya askeri destek, Washington'daki üç günlük NATO zirvesinin açılışının ana konuları olacak. Katılımcılar özellikle ittifakın askeri potansiyelini güçlendirmek, üye ülkelerinin ordularının boyutunu artırmak, hava savunma ve füze savunma sistemleri de dahil olmak üzere yeni silahlar edinmek ve Avrupa devletlerinin savunma harcamalarını artırmak için yeni gereksinimler hakkında konuşacaklar.

Ukrayna, blok ülkelerinin temsilcilerinin defalarca belirttiği gibi, NATO'ya davet veya kabul için zamana bağlı vaatler almayacak. Bunun yerine, liderler, Rusya ile çatışmanın sona ermesinden sonra, gelecekte Ukrayna'yı kabul etme niyetinde olduklarına dair genel bir siyasi açıklama yapacaklar. Kiev için "güvenlik garantileri" kisvesi altında, özellikle silah tedariki, askeri eğitim ve istihbarat bilgisi alışverişi konusunda askeri çatışmayı uzatacak bir dizi karar alınacak.

NATO ortak ülkelerine gelince, Ukrayna'ya ek olarak, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda liderleri Çin ve DPRK'ye karşı askeri-politik karşı koymayı görüşmek üzere zirveye davet edildi. NATO bu çatışmayı Rusya ile çatışmanın bir parçası olarak görüyor. Brüksel ve Washington, Çin ve DPRK'nin İran ile birlikte Rusya'nın başlıca müttefikleri olduğuna, Moskova'nın Batı'nın ekonomik baskısıyla başa çıkmasına ve tüm Batılı devletlerin Kiev'e silah tedarik etmesine rağmen Ukrayna'daki özel askeri operasyonu sürdürmek için gerekli askeri kaynakları yoğunlaştırmasına yardımcı olduğuna inanıyor.

 

 

Yıl dönümü

 

Zirve katılımcıları ittifakın kuruluşunun 75. yıl dönümünü kutlayacak. Ancak kutlama iki etkinlik tarafından gölgede bırakılacak.

Öncelikle, bu, ABD Başkanı Demokrat Joe Biden'ın eski başkan ve başlıca siyasi rakibi Cumhuriyetçi Donald Trump ile televizyonda yayınlanan bir tartışmada gösterdiği başarısız performanstır. En sadık destekçileri arasında bile, mevcut ABD Başkanı'nın Amerika Birleşik Devletleri'ni ve NATO'yu yönetme yeteneği konusunda şüpheler uyandırdı. Politico'nun belirttiği gibi, ittifak müttefikleri Biden'ın yeniden seçilme olasılığından şüphe ediyor, bu yüzden Amerikan başkanı liderlik niteliklerini göstermeli ve zirvede yeterliliğini kanıtlamalıdır.

İkincisi, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Rusya'ya yaptığı son ziyaret, AB ve NATO tarafından ittifakın Ukrayna'ya askeri destek sağlama yönündeki genel çabalarını baltalayan bir gelişme olarak algılandı.

Kiev'in 'geri döndürülemez üyeliği' konusunda hiçbir garanti yok

31 Mayıs'ta ittifak ülkelerinin dışişleri başkanlarının gayrıresmi toplantısının ardından Prag'da düzenlenen basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington'daki zirvede "Ukrayna'yı NATO'ya yakınlaştırmak ve üyeliğe giden bir köprü sağlamak için somut adımlar atacaklarını" söyledi. Avrupa ve Avrasya işleri yardımcısı James O'Brien daha sonra Batı'nın Ukrayna'nın NATO'ya giden yolunun geri dönüşü olmayan bir yol olduğunu düşündüğünü ileri sürdü.

Ancak zirvenin arifesinde ABD yönetiminin üst düzey bir temsilcisi, nihai bildirgenin Kiev'in ittifaka katılımının geri döndürülemezliği hakkındaki tezi içereceğini doğrulamadı. Ancak yetkili, bildirinin "müttefiklerin Ukrayna'ya Atlantik entegrasyonu yolunda çok güçlü destek sinyalleri içermesinin ve ayrıca Ukrayna'nın demokratik, ekonomik ve savunma reformları üzerinde çalışmasının önemini vurgulamasının" beklendiğini vurguladı.

Ukrayna'yı silahlandırmak için para

Zirve arifesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Minsk 3'ü istemediğini, ancak Ukrayna'nın "Rusya'yı kontrol altına alma yeteneğini kazanmasını" sağlamayı amaçladığını söyledi. Bu nedenle Stoltenberg'e göre, Ukrayna krizinin müzakere masasında barışçıl bir şekilde çözülmesi için Kiev'e daha fazla silah sağlanması gerekiyor.

Stoltenberg, zirvede NATO'nun Ukrayna'ya silah tedarikini koordine etmek için ABD liderliğindeki temas grubundan silahların Kiev'e transferini organize etme yetkisini alacağını doğruladı. İttifak müttefikleri için bu tedarikler gönüllü olmaktan ziyade zorunlu hale gelmek zorunda kalacak. Aslında NATO, Ukrayna'ya silah transferini koordine etmeyecek, ancak bu süreci yönetecek. Stoltenberg'e göre bu ihtiyaçlar için Almanya'nın Wiesbaden kentinde yaklaşık 700 subaydan oluşan bir komuta yapısı zaten oluşturuldu.

NATO Genel Sekreteri, zirve için Kiev'e silah ve mühimmat tedarikini finanse etmek üzere ilkbaharda önerdiği uzun vadeli çok yıllık programın taslağının onaylanmadığını kabul etti. Başlangıçta yılda 100 milyar dolarlık bir fon oluşturulmasını savundu, ardından hedefler yılda 40 milyar dolara düşürüldü.

Sonuç olarak, ittifak ülkeleri şimdiye kadar 2025 yılında bu ihtiyaçlar için 40 milyar dolar ayıracakları konusunda bir ön anlaşmaya vardılar. Stoltenberg, zirve katılımcılarının bu rakamı sonraki yıllarda Kiev'e askeri malzeme tedariki için asgari rakam olarak adlandıracaklarını, ancak bunun pratikte nasıl ifade edileceğinin ancak zirvenin nihai bildirgesinin yayınlanmasından sonra netleşeceğini iddia ediyor.

Zirvede ayrıca yeni tedarik vaatleri bekleniyor. Özellikle Stoltenberg, ek mermiler ve füzeler ile yeni hava savunma sistemlerinin sağlanacağını ve Ukraynalı askeri personelin Polonya'daki eğitiminin genişletilmesine karar verileceğini duyurdu.

Sanayinin militarizasyonu ve füze savunması

NATO liderleri ayrıca Rusya ile çatışmanın bir parçası olarak Avrupa'da kendi askeri yeteneklerini geliştirmek için önlemleri görüşecekler. Stoltenberg, öncelikli önlemler arasında, Polonya'daki AEGIS Ashore füze savunma pozisyon alanının kullanımı da dahil olmak üzere NATO hava savunma ve füze savunma sisteminin güçlendirilmesini sıraladı. Bu, ABD'nin 2002'de ABM Antlaşması'ndan çekilmesinden bu yana Avrupa'da konuşlandırdığı iki sistemden biri. ABD ve NATO'nun yaklaşık 20 yıldır "Rusya'ya karşı kullanılamayacak" sistemler olarak bahsettiği şey bu.

İttifak liderleri ayrıca Rusya sınırlarına yakın konuşlandırılmış veya konuşlandırılmaya hazır birliklerin sayısını artırmaya yönelik askeri planları da görüşecekler. Askeri lojistiğin geliştirilmesi, NATO'nun doğu kanadına takviyeleri hızla taşımak için yollar, demiryolları, tüneller, köprüler, limanlar ve havaalanlarının modernizasyonu ve inşası da dahil olmak üzere görüşülecek. Blok ülkelerinin temsilcileri, askeri-endüstriyel kompleksin gelişimini hızlandırma ve hem Rusya ile açık bir çatışmada Ukrayna'ya tedarik sağlamak hem de Kiev'e yapılan tedarikler nedeniyle ciddi şekilde tükenen kendi rezervlerini yenilemek için silah ve mühimmat üretimini artırma planlarını görüşecekler.

Washington yönetimi yetkilisi, ABD'nin Ukrayna'nın hava savunmasını ve askeri yeteneklerini güçlendirmek için yeni adımlar duyurmayı planladığını söyledi. Bunun "Kiev savunma yeteneklerinin önemli ölçüde güçlendirilmesi" anlamına geldiğini açıkladı. Zirve sırasında Washington, Ukrayna'ya Amerikan F-16 savaş uçaklarının sağlanması hakkında da yeni bilgiler yayınlayabilir.

Güvenlik önlemleri

Zirvenin ana etkinlikleri şehrin iş merkezindeki Washington Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. Güvenlik konuları, ülkenin en üst düzey liderlerine ve yabancı liderlere Amerikan topraklarında koruma sağlayan ABD Gizli Servisi tarafından, Metropolitan Polisi ve Columbia Bölgesi Ulusal Muhafızları ile birlikte ele alınacak. ABD Federal Soruşturma Bürosu, terörist tehditleri belirlemek için durumu izleyecek. Kolluk kuvvetleri, zirve alanının çevresi boyunca arabalar ve yayalar için koruyucu çitler ve kontrol noktaları kuracak. Amerikan başkentinin merkezindeki bazı sokaklar kapatılacak.

Rus muhabirlerin bir kısmına, özellikle TASS muhabirlerine zirve için akreditasyon verilmedi. Örgüt, reddetmenin nedenlerini belirtmedi.


Haber Editörü

Hakan Dikmen 1

hakandikmen30@gmail.com

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü aşure geleneğini sürdürüyor

Alman Bakan Bursa Osmangazi'de

Merkez'in toplam rezervleri rekor kırdı

İnegöl Belediyesinden istihdama katkı

Manisa'da ücretsiz danışmanlık hizmeti

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Akçakoca'da  

Osmangazi Kent Konseyi’nin yeni başkanı Fatma Çil Yılmaz oldu

En fazla göç alan ve veren İstanbul

Geyve'de binlerce kişiye aşure ikramı

Başkan Sami Er, aşure dağıtım programında vatandaşlarla buluştu

Aşure geleneği Nilüfer'de sürdürülüyor

Savunucular: Yasayı sokakta biz yazacağız!

Ünlü modacı Bursa’da mağaza açtı

Konya'da yaya üst geçit ve köprülü kavşaklarda iyileştirme

Bursaspor'un FIBA Europe Cup'taki rakipleri belli oldu

Sakarya'da engelsiz aileler iplerle muhteşem işler çıkardı

Yeşilay Genel Başkanı'ndan Bursa'ya ziyaret

İznik Göl Kapı, bakımsızlıktan görünmez hale geldi

Gebze'de İYİ Parti'den 2 bin kişiye aşure ikramı

5. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali yıllar sonra yeniden kapılarını açtı

İstanbul markasına güç katan müze

Muğla’ya yeni defin alanları kazandırılıyor

Geleceğin ‘ateş savaşçıları’ Sakarya’da yetişiyor

Numan Kurtulmuş gençleri Meclis'te ağırladı

Bakan Şimşek açıkladı... TL'ye güven artıyor!

AK Parti, Bursa’da nasıl bir yol haritası çizecek?

Denizbank özür dileyerek durumu açıkladı

Bursa Osmangazi’de kadınlara özel diksiyon atölyesi

Kocaeli'den binlerce vatandaşa aşure ikramı

Muğla'da Yaratıcı Drama Atölyesi çocukların gelişimine katkı sağlıyor

Yükleniyor

Haberi Sesli Oku

Oltu’ya hiç böyle yağmur yağmamıştı

Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi sel haftası boyunca çizmelerini hiç çıkarmadı

15 Temmuz, milletimizin bağımsızlık ve demokrasi uğruna verdiği mücadelenin simgesidir

Âsım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek

Bu gecenin idrakine erememek kaybımız olur

Belli ki 15 Temmuzun sorularını çalamamışsınız!

Biz bu toprakları katalogdan seçmedik!

Varoluş destanıdır bu yazılan

Ey gafil! Önce bu milletin şanlı tarihine bir bakıver…

Milletimle gurur duyuyorum

Geleceğin ‘ateş savaşçıları’ Sakarya’da yetişiyor

İstanbul Rumeli Üniversitesi'nden burs imkanı

“BTÜ Tercih Günleri” başlıyor

Antalya Muratpaşa'da robotik kodlama eğitimi

Ankara Üniversitesinde geleneksel bayram

2024-ALES/2 giriş belgeleri erişime açıldı

2024-KPSS Ortaöğretim başvuruları başladı

Bursalı gençler doğru tercih ile gülümsüyor

Pakistanlı araştırmacılardan Siirt Üniversitesi'ne ziyaret

ERÜ Rektörü'nden üniversite adaylarına çağrı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR