Bugün, 19 Haziran 2024 Çarşamba
 • BIST 100

  10471,30%0,76
 • DOLAR

  32,57% -0,65
 • EURO

  34,98% -0,72
 • GRAM ALTIN

  2439,27% -0,23
 • Ç. ALTIN

  3891,52% 0,00

Avrupa Parlamentosu seçimlerini muhafazakar ve aşırı sağ partiler kazandı

Göç, savaş, pandemi ve ekonomik krizlerle sarsılan Avrupa’nın geleceğini belirleyecek kritik Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sandıktan beklenen sonuçlar çıktı.

DÜNYA 10.06.2024 09:36:00 0
Avrupa Parlamentosu seçimlerini muhafazakar ve aşırı sağ partiler kazandı

 

Göç, savaş, pandemi ve ekonomik krizlerle sarsılan Avrupa’nın geleceğini belirleyecek kritik Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sandıktan beklenen sonuçlar çıktı. Avrupa Birliği’nin (AB) lokomotif ülkeleri Fransa ve Almanya da dahil, pek çok ülkede aşırı sağ ve muhafazakar sağ partiler tarihi zafer elde etti.

AB üyesi 27 ülkede, yaklaşık 370 bin Avrupa vatandaşı, Avrupa Parlamentosu'nun 720 üyesini seçmek için 4 gün boyunca oy kullandı.

Sandık sonuçlarından yapılan ilk tahminlere göre, Almanya'da muhafazakarlar açık ara önde. Fransa’da aşırı sağ parti, tarihinin rekorunu kırarak yüzde 32 ile birinci sırada yer aldı. Avusturya'da aşırı sağ tarihi bir atılım gerçekleştirdi. İtalya’da aşırı sağ iktidar İtalya’nın Kardeşleri partisi yarışı önde bitirdi.

Özellikle pandemi, Rusya-Ukrayna Savaşı ve ekonomik krizin gölgesinde, gergin bir jeopolitik atmosferde yapılan bu seçimin sonuçlarının, Birliğin önümüzdeki beş yıllık politikaları üzerinde, özellikle de iklim, göç ve ticaret alanlarında önemli bir etkisi olacak.

AB’ye üye 27 ülkede gerçekleşen seçimler, 6 Haziran Perşembe günü Hollanda’nın sandığa gitmesiyle başladı. Ardından 7 Haziran Cuma günü İrlandalı ve Çek seçmen sandığa gitti. Cumartesi günü İtalya, Letonya, Malta, Slovakya’da sandıklar açıldı. Avrupa ülkelerinin geri kalanı 9 Haziran Pazar günü sandık başına giderek, AP’de görev yapacak 720 yeni milletvekillerini seçti.

Fransa’da aşırı sağ deprem: Macron Meclis'i feshettiğini açıkladı

Avrupa Birliği üyesi ülkeleri arasında en sert deprem Fransa’da yaşandı. Genel Başkan Jordan Bardella’nın liste başı olduğu listeyle seçime giren aşırı sağ parti Ulusal Bütünleşme (RN) oyların yüzde 32’sini alarak açık ara öne geçti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Valerie Hayer başkanlığındaki Rönesans, aşırı sağ partinin yarısından daha düşük oy alarak yüzde 15,2’de kaldı.

Seçimlerin tahmini sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra bir konuşma yapan Bardella, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisinin, “tarihi bir yenilgiye” uğradığını belirterek, Macron’a “Meclisi feshetmesi” çağrısı yaptı.

#SONDAKİKA Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki ağır yenilginin ardından Meclis'i feshettiğini duyurduMacron, ülkenin 30 Haziran ve 7 Temmuz'da seçime gideceğini açıkladı pic.twitter.com/5KHG8AKi3g

— VOA Türkçe (@VOATurkce) June 9, 2024

Fransa Cumhurbaşkanı Macron daha sonraki saatlerde bir açıklama yaparak, seçimlerde partisinin uğradığı ağır yenilginin ardından Meclis'i feshettiğini duyurdu. Macron, Fransa'nın 30 Haziran ve 7 Temmuz'da seçime gideceğini belirtti.

AP milletvekili Raphael Glucksmann başkanlığındaki Sosyalist Parti ulusal seçimlere göre büyük başarı göstererek oyların 13,9’unu aldı. Aşırı sağa karşı kampanya yürüten radikal sol parti Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Manon Aubry başkanlığında girdiği listeyle oyların yüzde 9,3’ünü aldı. François-Xavier Bellamy’nin liste başı olduğu merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) oyların 6,8’ini aldı.

Kesin olmayan ilk tahminlere göre, Marion Marechal’in liste başı olduğu ırkçı parti Reconquete yüzde 5,20; Marie Toussaint liderliğindeki Yeşiller Partisi de, milletvekili çıkarma barajını kıl payı geçerek yüzde 5 oranında kaldı. Seçim barajının sınırında olan bu partiler, kesinleşen sonuçlarla barajın altında kalabilir.

Almanya'da muhafazakar muhalefet kazandı

720 sandalyeli AP’de en fazla milletvekiline sahip ülke Almanya.

96 milletvekiline sahip olan Almanya’daki AP seçimleri sandık çıkış anketlerine göre, Hıristiyan Demokratik Birliği (CDU) ve Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU) yüzde 29,5 ile seçimden birinci parti olarak çıktı.

Göçmen ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif Partisi (AFD) ise yüzde 16,5 or oranıyla ikinci oldu. AfD’nin bu sonucu, 2019’da aldığı yüzde 11’lik oya göre iyileşme gösterdiği anlamına geliyor. AfD, 2013'teki kuruluşundan bu yana ulusal çapta en iyi sonucunu elde etti. Ancak, seçim kampanyası boyunca yaptıkları “Nazi yanlısı” açıklamalarıyla ve AP milletvekillerinin Rusya ile ilişkisi iddiaları nedeniyle puan kaybeden AfD, anketlerin öngördüğünden daha düşük bir seviyeye geriledi. Şubat ortasında INSA enstitüsü tarafından yapılan bir ankette AfD’nin oyları yüzde 22 oranında görülüyordu.

Seçimde Berlin’deki koalisyon hükümetini oluşturan ortaklar Sosyal Demokrat SPD, Yeşiller ve liberal FDP büyük oy kaybına uğradı. 2019 Avrupa seçimlerinde yüzde 15,8 oranında oy alan SPD bu kez sadece yüzde 14 alabildi. Başbakan Olaf Scholz'un partisi 2021'deki Almanya Parlamentosu seçiminde yüzde 26 oranında oy almıştı.

Beş yıl önceki Avrupa seçiminde yüzde 20,5 destek bulan Yeşiller yüzde 12 gibi düşük bir oran yakalayabilerek geride kaldı. Yeşiller Federal Meclis seçimlerinde yüzde 14,8 oranında oy almıştı. Alman Meclisi seçiminde yüzde 11,5’a ulaşan FDP ise bu seçimde yüzde 5,0'lık bir destek bulabildi.

Alman sol partisi Die Linke’nin eski liderinden Sahra Wagenknecht İttifakı'nın (BSW) ilk tahminlere göre yüzde 5,5 oy alması bekleniyor.

İlk sonuçlar geldikten sonra bazı CDU ve CSU’lu siyasetçiler, “Hükümet nerede yanlış yaptığını düşünmeli, değişim vakti geldi” gibi açıklamalar yaptı. Bu isimler ayrıca AfD’nin güçlenmesinden de hükümetin kötü politikalarını sorumlu tuttu. Hıristiyan Demokrat Parti CSU’nun Başkanı Markus Söder, “Hükümet fiili olarak düşmüştür” dedi.

Avusturya'da aşırı sağ için tarihi bir atılım

Avusturya kamu televizyonunun sandıkların kapanmasıyla saat 17.00'de yayınladığı sandık çıkış anketlerine göre aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) oyların yüzde 27'sini alarak tarihi bir atılım gerçekleştirdi. FPÖ Avusturya seçimlerinde ilk kez birinci sırada yer alıyor. Bu tarihi skor, partinin 2020'den bu yana Almanya'daki AfD partisine çok yakın, radikal bir çizgi benimsemiş olmasına rağmen elde edildi.

AB’ye üye 27 ülkede 6-9 Haziran tarihleri arasında yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde; son 25 yılda adım adım güç kazanan Avrupalı “aşırı sağ popülist” partilerin, yüzyılın başında AP içinde yüzde 10 olan temsil oranlarını, yüzde 30’un üzerine çıkarması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER

Avrupa, geleceği için sandık başında: Son anketler ne diyor? 

FPÖ'nün ardından ÖVP'li muhafazakarlar yüzde 23,5 oyla ikinci olurken, onu yüzde 23 oyla SPÖ'nün sosyal demokratları ve yüzde 10,5'le NEOS partisinin Yeşiller ve liberalleri izledi.

Hırvatistan'da muhafazakarlar önde

Ülkenin haber ajansı HINA tarafından yayınlanan çıkış anketine göre, Başbakan Andrej Plenkoviç'in merkez sağ Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) oyların yüzde 33,8’ini aldı ve bu da altı milletvekili çıkaracakları anlamına geliyor. Böylece HDZ iki milletvekiline daha sahip oluyor. Liberallerle sosyalistlerin yer aldığı Sosyal Demokrat Parti’nin (SDP) merkez sol ittifakı yüzde 27,8 oyla ve dört milletvekiliyle ikinci sırada yer alıyor.

Yunanistan: Başbakan Kyriakos Miçotakis'in partisi önde

Yunanistan’da, sandık çıkış anketlerine göre, Başbakan Kyriakos Miçotakis'in liberal-muhafazakar partisi Yeni Demokrasi (PPE) seçimlerde birinci oldu ve 8 milletvekili çıkarabiliyor. Radikal sol parti Syriza, Yunanistan'daki seçimlerin en büyük kaybedeni görünüyor; Syriza’nın AP’deki sandalye sayısı iki milletvekili daha azaldı ve yalnızca dört sandalyeyi elinde tutuyor. Çıkış anketine göre merkez sol parti PASOK (S&D) nüfuzunu güçlendirerek bir sandalye kazandı. Toplam 10,43 milyon nüfusa sahip Yunanistan'ın AP’de 21 sandalyesi var.


Haber Editörü

admin admin

admin@kurumsalx.com

Bizim Çocuklar galibiyetle başladılar

Bursaspor'dan A Millilere başarı dileği

Bayramda güneş rekoru

Çanakkale Eceabat'ta yangına müdahale sürüyor!

Satılamayan kurbanlıkları ESK alacak

Çanakkale Vali Vekili'nden şehit ailesine bayramlık ziyaret

Konyalı öğrencilere asker ağabeylerinden yanıt

Bakan Tunç: Tahrik edici provokatif ifadeler asla kabul edilemez

İstanbul 'Hızray'ı Almanya'da deneyimledi

Bursa sahillerinin ilk tur verileri paylaşıldı

Eceabat'ta orman yangını! Boğaz trafiği askıya alındı!

Aralık ayındaki bu fuar 650 milyon TL'lik ticaret katkısı sağlayacak

6 bin Samuray Arısı Bursa'da doğaya salındı

Askeri ürünlerin olduğu JhvStore Tırı Mudanya'da

RTÜK'ten 'gözümüz üzerlerinde' mesajı

20 yılda 2,6 milyon hektar tarım arazisi kaybedildi!

İzmir Karabağlar’da gece gündüz temizlik seferberliği

Asılsız ihbarlara 'lekelenmeme' kalkanı!

Manisa'dan vatandaşlara uyarı

Halk plajları tatilcilerin uğrak yeri oldu

Bakan Özhaseki: Hedef temiz plajda dünya birinciliği

Herkes kendi mayosuna bakacak

Satılıkta Ayvalık, kiralıkta Çanakkale zirvede!

Naturelgaz satış hacminde rekor

Türkiye'de işe alım beklentilerinde olumlu hava

İstanbul'da bu müzede eğlence ve keşif dolu bayram

Tatilin 2 kişilik maliyeti 100 bin lirayı buldu

Musluk suyundan buz yapımı hastalık sebebi

Bayramda bu beslenme hatalarını yapmayın!

Avrupa'da uyuşturucu her yerde!

Yükleniyor

Haberi Sesli Oku

Yakutiye bunu hep yapıyor

Yürüyemeyen merdivenler

Vali Çiftçi’den Şehit Ailesine ziyaret

Erzurum Valisi Çiftçi, Yol Uygulamasında bayramlaşma yaptı

YAKUTİYE’DE BAYRAM TEMİZLİĞİ SEFERBERLİĞİ

Dinimizde böyle bir ibadet şekli yoktur

Erzurum Valisi Çiftçi’den Kurban Bayramı mesajı

Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi Babalar gününü kutladı

Tüm babaların babalar günü kutlu olsun…

Vali Çiftçi bayram namazında Ulu Camideydi

KPSS Ön Lisans başvuruları ne zaman bitecek?

KAYÜ Rektörü Karamustafa'dan bayram mesajı

Balkan Üniversiteler Birliği, Tiran Üniversitesi ev sahipliğinde büyük bir törenle açıldı

Keşan'da öğrenciler karnelerine kavuştu

ANTALYA’DA ÖZEL EĞİTİM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Yapay zeka artık ders

BUÜ’den bir başarı daha

AGÜ, 2024 Times Toplumsal Etki Sıralamasında dünya çapında ilk 200’de

NNYÜ ‘den Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Özhamurkar’a plaket

20 milyondan fazla öğrenci için karne heyecanı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR